520 treurigen indruk in de donkere kamers, die van grijze wanden voor zien zijn. In de twee andere zalen liggen pupillen, die aan koorts of kwetsuren lijden. Des Zondags morgens mogen- de jongens boven de 13 jaren af zonderlijk wandelen tot 8 uur, en om 9 uur wordt het zoogenaamd zedekundig onderwijs gegeven. Dan houdt een der onderwijzers eene voordracht over algemeene zedeleer, en wordt in de kerk oefening gehouden in het kerkgezang; den eenen Zondag voor de protestanten boven de 13 jaren oud, en den anderen Zondag door het koor der katholieken, dat wij bijwoonden. Wij gaan even in de kerk een kijkje nemen en wat luisteren. De kerk, eene voormalige gekoppelde luitenantswoning, waarvan de binnen muren zijn weggebroken, staat in het midden van het officiers kampement. Daar binnen bevinden zich een net altaarcommunie bank en preekstoel aan de eene zijdeen een groot seraphine-orgel aan de andere zjjde. Onder leiding van den zangmeester worden met orgel-begeleiding alle koraalgezangen van de hoogmis gestudeerd en de godsdienstoefening, die de pastoor van Djokjakarta van tijd tot tijd houdt, wordt door dit koor niet weinig opgeluisterd. Wij hebben liet steeds betreurd, dat er te Gombong geen veldprediker is. Het leger telt er tweedie te Willem I en Batavia gestationeerd zijn; doch de veldprediker van Batavia zou zeker meer nut kunnen stichten, indien Gombong zijne standplaats werd. Na afloop van kerk en zedekundig onderwijs, mogen de pupillen, die van familie, vrienden of kennissen eene invitatie hebben ont vangen, zich daarheen begeven. Ten 10 uur ziet men ze reeds uit de laan komen en zich allengs langs alle wegen verspreiden. Zoo hebben we dan eene gehcele week bijna voortdurend tusschen de pupillen verkeerd. Yeel goeds hebben we gezien, maar ook leem ten zijn door ons opgemerkt, van welke we slechts éóne willen noemen. Yerbeekl u, aan eene inrichting van 350 knapen van 718 jaren ontbreekt eene amusementszaal! Naar wij van don kommandant ver namen, is in alle rapporten telkens hierop gewezen, en ook de geeste lijken hebben sedert jaren lang veel moeite gedaan om aan do Pu pillenschool eene recreatiezaal te verkrijgenmaar het eene was even vruchteloos als het andere. Bij goed weder doet het gemis zich niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 523