521 zoo erg gevoelen, maar bij regen des te sterker. Dan kunnen de jongens niet in het park spelen en moeten zij zich op de slaapzalen op houden. Dit maaktdat ze zich vaak vervelen en kattenkwaad uitvoeren. Ook is eene strenge afscheiding van ouderen en jongeren zeer ge- wenscht; de localiteit en de sterkte van het surveilleerend personeel laten dit echter niet toe. Wat de materieele behoeften van de inrichting betreft, zal menige lezer misschien denken, dat alle benoodigdheden uit de ruime beuis van het Gouvernement worden betaaldzooals o. a. aan de Inlandsche scholen en kweekscholen, doch dit is geenszins het geval. Ingevol ge het reglement voor het korps Pupillen, wordt alles, uitgezon derd de verpleging in het hospitaaldoor het korps zelf bestreden. Yoor iederen pupil wordt namelijk 30 ets. soldij en 20 ets. klee- dinggeld daags ontvangenbenevens het bij tarief vastgestelde ration vivres, dat ook in geld wordt omgezet. Yan deze gelden wordt het zoogenaamde korps fonds gevormd, waaruit moeten worden betaald: de voedingde verlichting (85 lampen); de koelieloonen; de aankoop en aanmaak van kleeding en schoeisel, benevens de reparatiën daaraan; het onderhoud en de aankoop van slaapfournitureshet wasschen der verschooning en het reinigen en vullen der stroozakken en hoofdkus sens het onderhoud der wapeninghet aanmaken en herstellen van kazerne- en schoolmeubilair en van de gijmnastiektoestellende aankoop van school- en schrijfbehoeften, boeken voor de bibliotheek en voor de jaarlijksche prijsuitdeeling; de aankoop en het onderhoud van schermgereedscliappen en muziekinstrumentende aankoop van tafelservies en keukengereedschappende aankoop van gereedschappen voor de ateliers; de toelagen aan de onderwijzers en de werkloonen aan werkbazen, knechts en particuliere arbeiders; het vervoer van de aangekochte goederen, en het salaris van twee cathechiseeimees ters. Uit dit lijstje ziet men, dat een zuinig en verstandig beheer met zoo gemakkelijk isen dat menige noodige en nuttige aankoop wel eens uit geldgebrek moet achterwege blijven. Toch zijn er kommandanten van het korps pupillen geweest, die zich zóó verdienstelijk hebben gemaaktdat zezonder op de leemten en nog onvervulde behoeften der inrichting te letten, het korpsfonds zóó hoog opvoerden, dat dit eenige jaren geleden tot het niet onaardige bedrag van ruim 30,000

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 524