49 oog op het voorschrift dat gedurende de avond-, nacht- en vroege morgenuren de zich op wacht bevindende manschappen met de ka- potjas moeten' gekleed zijn. Mogen we aannemen, dat ook voor de Schutterij op deze eventualiteit gerekend is? De bewapening met het Beaumont-geweer is uitstekend, maar liet is moeilijk, haar steeds in slagvaardigen toestand te onderhouden. Het zou aanbeveling verdienen, bij elk korps van eenigszins belang rijke sterkte een specialen officier van wapening te hebben met drie bezoldigde Europeesche onderofficieren van wapening per kompagnie onder zich, die niets te doen hebben dan de geweren bij de schutters aan huis te onderhouden en kleine gebreken onmiddelijk te doen herstellen. De officier van wapening zou nu en dan vóór de exer citie of gedurende de rust zich van den toestand der geweren kun nen overtuigen, 't Is waar, de schutters moeten hunne wapens steeds in orde hebben, maar het is onmogelijkwanneer ze dit niet doen, hen anders dan repressief te straffen, en dan is het kwaad reeds ge schied, terwijl hier, meer dan in eenig ander geval, preventief moet worden gehandeld, door onophoudelijk te zorgen, dat alles zich steeds zooveel mogelijk in voldoenden toestand bevinde. De officier van wapening bij de Schutterij, van het beheer over een geweermakers atelier ontheven, zou tevens den kwartiermeester in zijne taak be hulpzaam kunnen zijn, om dadelijk dezen te kunnen vervangen, wanneer dat noodig mocht zijn, opdat bij ontstentenis van laatstge noemde, de administratie niet aan onkundige handen worde toever trouwd, wat slechts tot nadeel en ongerief van den troep kan strek ken. De adjudanten-onderofficier moeten ook allen de vereischte kennis bezitten om den kwartiermeester te vervangen. Bij de indeeling op de groote plaatsen, waar zich betrekkelijk vele ambachtslieden bevinden, zou het zaak zijn, die personen zooveel mogelijk gelijkelijk over de kompagniën te verdeelen. Het kan toch gebeuren, dat eene afdeeling Schutterij in het geval komt, zich te moeten versterken, en dan zijn die menschen beter met de eigen schappen der verschillende materialen bekend dan de overige schut ters en van het hoogste nut in het maken van verdedigingsmiddelen met de voorhanden zijnde voorwerpen. Wij betreuren ten zeerste het verdwijnen van de Kavallerie der 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 52