543 te stellen, in hoeverre de besmette persoon zich al dan niet bij tij ds heeft aangemeld. Blijkt het echter nog later aan den officier van gezondheid, dat de bewuste persoon deswege niet strafbaar kan worden geacht, dan zal hij dit nauwkeurig op het uitgangsbiljet moeten vermelden. A. O. van 1877, ÏT° 10. Reglementen op de 2e klasse van militaire dis cipline en de strafdetachementen bij het leger in Ned.-Indië. A. O. van 1877N° 4. Wijziging van artikel 5 van het reglement op de 2e klasse van militaire discipline. A. O. van 1842, N° 3. Met uitzondering van de gevallen, bedoeld bij de aanteekening op den 6™ titel, 3° hoofdstuk van het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te lande, is het plaatsen van militairen inde 2e klasse, van militaire discipline met gelijktijdige afstraffing met rietslagen ten strengste verboden. A. O. van 1872, N° 139. (zie A. O. van 1871, N° 18). Geniewerklie den zullen bij hunne plaatsing in de 2e klasse van militaire discipline da delijk overgaan, voor zooverre zij zich op Java bevinden, bij het korps mineurs en sapeursen indien zij op eene der buitenbezittingen in garni zoen zijnbij een der infanteriekorpsen van het kommandementdaartoe door den gewestclijk-militairen kommandant aan te wijzen. De laatstbe- doelden koeren in hunne vorige positie bij hun wapen terugzoodra zij uit de 2e klasse van militaire discipline zijn ontslagen. A. O. van 1873, N0 46, art. 12 en 14. Met schrijvers, die zich bij voortduring onwaardig gedragenof zich aanhoudend aan plichtverzuim schuldig maken, wordt gehandeld als volgt: 1. De soldaten-schrijver, die in de termen vallen om in de 2° klasse van militaire discipline te worden geplaatst, worden in aanmerking ge bracht tot terugplaatsing bij het wapen, waarvan zij afkomstig zijn, en daarbij aan de strengere krijgstucht onderworpen, ten ware zij na keuring door de geneeskundige commissie ongeschikt voor de veld- en ben- tingdienst mochten worden bevonden, in welk geval zij zonder certificaat van goed gedrag en zonder onderstand worden gepasporteerd. 2. De als militair schrijver aangenomen Europeanen of afstammelingen van dezen worden na bekomen machtiging van het Departement van Oorlog met een paspoort zonder certificaat van goed gedrag en zonder onderstand weggezonden. 3. De als schrijver aangenomen burgerlijke personen worden bij aan houdend wangedrag, luiheid of ongeschiktheid in aanmerking gebracht tot ontslag uit 's lands dienst. 4. De voorde actieve dienst geschikte ongegradueerde of gegradueerde

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 546