51 richting van eene flinke kompagnie kavallerie te Batavia, maar geloo- ven, dat dit tot de vrome wenschen zal belmoren. De Artillerie te Ambon kennen we niet. Denkt men haar vol doende tegen een Inlandschen vijand, dan kan men haar behouden, maar tegen Europeesclie troepen en artillerie zal zij wel niets kunnen uitrichten. Yan de officieren eischt de moderne artillerie te veel studie, vau de minderen te veel oefening, dan dat wij ooit een hoog idéé van schutterij-artillerie zouden kunnen opvatten. In Indië ten minste ontbi'eekt voor beiden tijd, lust exx misschien ook materieel! Met genoegen hebben we vernomen, dat binnen kort de officieren van het leger eene nieuwe model-sabel zixllen ontvangen, beter dan de thans in gebrixik zijnde, zoodat die dan ook wel bij de Schut terij zal worden ingevoerd. Wij zouden ook gaarne een revolver van het beste xxxodel aan de officieren der Schutterij uitgereikt zien. Yeel zou er ïxog omtrent ons onderwerp kunnen gezegd worden, maar dit zou ïxxisbruik maken zijn van de ons afgestane ruimte. Vraagt nxen ons of we de hoop koesteren, dat naar aanleiding van ons schrijven, de Regeering de zaak der Schutterij ernstig zal ter harte nemen, dan antwoorden we volmondig „neen". Maar wanneer bij allen, die tot de Schutterij behooren, de overtuiging zal zijn opge wekt, dat een gedeelte van de krachten en van den tijd der ingezetenen aan noodeloos militair vertoon wordt verspild, en de officieren en het kader zullen trachten, daarin zooveel mogelijk verbetering te bren gen en de taak hunner ondergeschikten te verlichten; wanneer an deren, lxooger geplaatst en meer zaakkundig dan wij, naar aanleiding van onzen arbeid de machthebbenden tot het tot stand brengen van de hoogst noodige wijzigingen zullen weten t.e bewegen; dan zullen wij onze moeite voldoende beloond achten. Eene zaak hebben we voor onseene reorganisatie der Schutterij kost geen geld eu kan dus op dien grond niet worden tegengehouden. We gelooven niet, dat het in belang van het algemeen zou zijn, de Indische Schutterijen te ontbinden, nxaar liever opheffing dan voortgang op den weg, dien men thans betreedt. Zooals het nu gaat, strekken de Schutterijen aan zeer enkelen tot vermaak, aan duizenden tot verdriet, maar aan nie mand of niets tot voordeel. Dit moet ophouden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 54