- 547 Luchtballons. Eene zeer oude quaestie, het gebruik der luchtballons in den oorlog, is in de laatste maanden weder op den voorgrond getreden. De met de Afghanen en met de Zoeloes gevoerde oorlogen hebben de Engelsche militaire autoriteiten cr toe geleid, aan een door den Kapitein J. Tenypler uitgedacht en ontwikkeld systeem ernstig hare aandacht te wijden. Eene commissie houdt zich op dit oogenblik met de noodige proeven in het Koninklijk arsenaal te Londen onledig. Een ieder weetdat de luchtballonsnaar het gebruik dat men er van maakt, worden onderscheiden in vrije en niet vrije. Dat de laatsten inzonderheid oen punt van onderzoek voor do Engelsche commissie uit maken kan geene bevreemding wekkenmen denke slechts aan de vele bezwaren en moeilijkheden, die nog steeds hot gebruik der vrije ballons aankleven. Niet vrije ballons zijn reeds sedert vele jaren iu verschillende oorlogen aangewend. De eerste luchtballon te velde dagteokent van den slag bij F leur us, 26 Juni 1794. Hij bood echter den Franschcn, die zich er van bediendenweinig of geen voordcel aan. In don oorlog van 1862 tot 1864 gebruikten de Amerikanen ze, gevuld met waterstof, die verkregen werd door, in vervoerbare toestellen, ijzer aan de inwerking van zwavel zuur te onderwerpen. Tot het maken van verkenningen in golvende en met bosschcn bedekte terreinenbewezen deze ballons goede dienstenhoe gebrekkig de construc tie en hanteering ook waren. Een kapitein met een vijftigtal onderge schikten waren speciaal voor deze aëronautendienst aangewezen. En had niet in onzen Atjehschen oorlog het bezit van een niet vrijen luchtballon van groot nut geweest kunnen zijn, van onberekenbaar nut in den volsten zin des woords Men herinnere zich slechts de omstandig heden, waaronder- het leger tijdens de eerste expeditie voor den Kraton het hoofd stootte; maar ook hoe men hij de tweede expeditie, op de grasvlakte buiten Penajoeng in de onmiddelijke nabijheid der loopgraven en der frontbatterij (mortier- en 12 cM. achterlaad-) niets van den Kra ton kon to zien krijgen. Het gebruik van waterstofgas verdient door het kleiner gewicht er van verreweg de voorkeur boven andere gassen waaronder het zesmaal zwaar dere lichtgas. Men behoeft niet veel opstijgingen van vrije, zoowel als niet vrije ballons bijgewoond te hebben om te weten hoe die bemoeilijkt worden zelfs door den invloed van het geringste windvlaagje op het groote

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 550