548 oppervlak des ballons. Dat waterstof, hetwelk die oppervlakte tot een minimum herleidtzoo weinig gebruikt wordtkomt omdat het ontsnapt door de tot nu toe gebezigde zijden omhulselsen het lichtgas zooveel gemakkelijker te vervaardigen is. Kapitein Templer nu is er in geslaagdèn het waterstofgas door de inwerking van stoom op ijzervijlsel in gemakkelijk mede te voeren ma chines te vervaardigen èn het omhulsel ondoordringbaar te maken door in plaats van zijde eene andere stof, batist, te gebruiken, en dit nog eenige bereidingen te doen ondergaan. Het batist heeft nog het voordeel ongeveer twintigmaal goedkooper te zijn dan zijde en dus den prijs van een ballon aanmerkelijk te reduceeren. Alles mede te deelenwat de Kapitein Templer reeds heeft uitgedacht voor eene spoedige vulling, eene gemakkelijke en verzekerde oplating van den in het veld te bezigen niet-vrijen luchtballon, voor het doen der verkenning, voor het geven van signalen, het laatste door middel van den telephoon, is nog niet mogelijk. Genoeg zij het, te weten, dat die officier een en ander tot een hoogen graad van volkomenheid opvoerde. Het bovenstaande doet ons zien, dat men er waarschijnlijk in slagen zal, de ballons voor een systematisch gebruik te velcle in te richten. Hun nut in vele onzer Indische oorlogen zal wol niemand ontkennen. Het doel dezer mededeelingen is, voornamelijk te wijzen op hetgeen door onze Engelsche naburen in deze quaestie gedaan wordt. Wij hopen, dat het Indische leger dat voorbeeld spoedig moge volgen. De toepassing der vrije ballons blijft nog steeds eene belangwekkende zaak. Immers, het gebruik, dat gedurende het beleg van Parijsbetrek kelijk kort geleden, nog daarvan gemaakt is, toont duidelijk aan, dat in deze zaak het laatste woord nog niet kan gesproken zijn.En toch is het aanbrengen eener machine om deze ballons te besturen, ten minste ze aan de ongenade van het zwakste windje te onttrekken, tot nu toe een onvervulde wensch, eene nuttelooze poging gebleven; terwijl men op goede gronden kan veronderstellendat zij die in dit opzicht nog iets verwachten of beproeven, zich wel steeds teleurgesteld zullen zien. Den ballon zóó te plaatsendat de wind er schuin ten opzichte van de gewilde directie op werkteven als op de zeilen van een laveerend schipis niet doenlijk; want, terwijl het schip in het water rust, is de ballon aan alle kanten door de zich bewegende dampkringslucht omgeven. De oplossing dezer quaestie heeft de Kapitein Templer op eene andere wijze gezocht. Vele opstijgingen hebben hem doen zien, dat op alle uren van den dag de luchtstroomen op verschillende hoogten in den

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 551