551 uitgediend heeft; aan do administratieve pennevrucliten van den nog altijd even werkzamen Dieplvuizen] en eindelijk aan de Tarieven van Luijmes] ze missen den officieelen tint; en dat tintje moet er nu eenmaal zijn om zich hij mogelijke vergissingen van de zijde der officieele bepalingenver zamelaars want ook deze zijn feilbaar door hunne fouten te kunnen dekken. Eeno officieele uitgave der Algemeene orders tegen geld, zelfs veel geld, voor ieder officier verkrijgbaar, bestaat er niet! En tocli mag geene onwetendheid worden aangevoerd! Gelukkig daarom, dat er in ons leger nog mannen als OckerseDiep huizen Luijmes en Boers worden gevonden, die den moed, de energie, hebben, compilatiën te leveren op het gebied van ons militair-administratief recht. Het leger is hun daarvoor groote dank verschuldigd. Wie daarbij het beste middel heeft gevonden omdoor schiftingordeningrangschik king, vergelijking, do verschillende bepalingen door onze officieren op de gemakkelijkste wijze te doen leeren, is, naar mijne meening, Ockerse geweest. Mijne grief tegen zijn laatsten arbeid betreft slechts den vorm er van, het onhandige formaat, waardoor onze Duitsche wapenbroeders, met hunne zakeditiën van Buschbeck-Helldorff's „Fcldtasschenbuck" en andere bekende compilatiën, ons zouden uitlachen. Doch ik wil geene aanmerkingen maken op het hier aangekondigde werk. Zij, die kunnen nagaan, welke moeite aan compilatiën van dien aard verbonden is, moeten den schrijvers daarvoor dank zeggen, 't Is niet iedereen gegevenonverstoorbaar geduld en taaie volharding te bezitten. Van de schrijvers geene vreemdelingen voor ons komen ze ook thans schitterend uit. Het eerste deel van hun werk bevat de algemeene ordershet tweede, verschillende reglementen en instruction het derde deel een oordeelkundig samengestelde klapper, die eene ratio- neele bestudeering der bepalingen van ons militair-administratief recht door deze onder groepen en hoofden te brengen, gemakkelijker maakt. Wie dezen arbeid Vergelijkt met het eerste werk van Luijmes, moet dadelijk de verbeteringen opmerken, die hij, gebruik makende van de hem na de verschijning van zijn eerste boek gegeven wenken, tot stand heeft gebracht. Dat er ook nu nog fouten zijnwrake niemanddie den omvang van de behandelde stof kent. Laat ons daarom bij de beoor deeling humaan zijn. Dat er ook in deze nieuwe verzameling nog antidilu- yiaansche bepalingen worden gevonden, wij te men aan het Departement van Oorlog. De prijs van het werk is billijk. Formaat, papier en letter, kortom de buitenkant van het werk doet ook nu weder eer aan den naam van den wakkeren Leidschen uitgever, die Indo-Nederlander in merg

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 554