553 eene welmeenende opmerking kan gelegen zijn, al was het te voorzien, dat daardoor het ongenoegen- van de agressieve partij zou worden opgewekt. Daarmede had de tegenwoordige redactie, had ze in haar éigen belang willen handelen, meer rekening moeten houden; want ook voor haar geldt het: l'amitié d'un grand homme est un bienfait du Cieldoch wie een onpartijdig tijdschrift een zegen voor het leger acht moet het toejuichen, dat zij hare gevoelens zoo die voorspelling althans door dit tijdschrift gedaan is ondergeschikt heeft willen maken aan de strenge opvolging van het programmawaarmede zij optrad. liet tijdschrift is gewijd aan de belangen van het Indische leger; niet aan die van de twee partijen, welke in Nederland den ooi log blijven voeren, en dat met eene heftigheid, die velen deed verbazen, omdat zij de perken van zekere betamelijkheid heeft overschreden, welke men nu eenmaal ook volgens sommige woordvoerders der Persdie zelven nooit anders dan heftig zijn geweest naar Hollandsche begrippen van den tegenwoordigen tijd, aan „nette menschen" heeft voorgeschreven. Er is echter slechts ééne waarheid, die men wanneer ze pijn moet doen door „netheidniet krachteloos kan maken. Aan den uitgever zijner werken, die hom steeds tot gematigdheid en bezadigdheid aanspoor de, antwoordde Proudhon eens: „Je sais que vous prefereriez a 1 inde- pendance de mon langage, un stijle plus contourné, plus académique, et des fagons plus ohséquieuses, mais pour cela il eut fallu me donner plus de foi aux institutions, plus d'estime de nos moeras, plus de consideration pour les hommes. Ces conditions faisant défaut, je lie connais plus que l'impitoyable justice de ma conscience, et je voudrais un style d'enler pour flageller tout ce qui me semble faux et immoral.Wat is echter ook in zake onze vestiging in Aijeh de waarheid? Heeft de Generaal Van Swieten haar kunnen mededeelen? „Toutes les observations,' zegt ons Generaal Trochu in zijn Armée frangaise en 1879, „et les experien ces que j'ai faites au cours d'une longue carrière, m'ont montré que l'histoire est moins l'expression de la verite des laits et de 1 impaitialite des jugements, que le tableau des passions des contemporains qui l'ont écrite." Op welk eene (onbetwistbaar sierlijke) wijze de Generaal Van Swietenook nu weder, de geschiedenis van Atjeh verkeerd vertolkt heeft, onderzoeke hij, die het om waarheid te doen is want ook hier geldt het audi et De afleveringen 1 t/m 6 van (lezen jaargang zijn uitverkocht. Ik kan het ge schrevene niet raadplegen. B. O. "SV.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 556