554 alteram partem uit de geschriften zijner tegenstanders, die, wellicht, binnen kort vermeerderd zullen worden door een geschrift van de hand van den Generaal Verspyck. y an de polemiek is het einde dus nog niet te bezienwant later komen de DU minores, zoo als trouwens nu reeds, aan de beurt. En zal de Generaal Van Swieten dan nog eens antwoorden? Ik hoop, dat hij verstandiger zal zijn dan toen het plan zich bij hem rijpte om den volke de waarheid van Atjeli te gaan verkondigen. Voor hem ware zwijgen beter geweest. Hij behoefde zich bovendien niet te verdedigen op de aanvallen van Kapitein Borelnadat hij 's Ivonings tevredenheid had verworven over zijn beleid bij de tweede expeditie. Zijne positie toch was eene geheel andere dan die der leiders van de eerste expeditie. Deze werden door de Indische regeering gebrandmerkt. Voor hen was zelf verdediging plicht. De Generaal Van Swieten kon echter zwijgen, en, zoo hij nog spreken wilde, had liij slechts zijne tegenstanders op de door hem van het hoofd van den Staat verworven schitterende belooningen kunnen wijzen en het overige aan het onbevangen oordeel van een nieuw geslacht overlaten. Van af het oogenblik evenwel, dat hij zijn lust tot schrijven niet meer kon bedwingenging hij zelfs verder dan het schrijven van eene zelfverdedigingdie zijne grootste bewonderaars voldoende zouden heb ben geacht. Tegenstander van alles wat naar agressie zweemt, heeft hij personen aangevallen, die in zijn beleid niet betrokken waren, die hem ongemoeid hebben gelaten, en die hij niet mocht aanvallen. Was het zijne taak, den agressieven Gouverneur-Generaal Loudon in bescherming te nemen en als verdediger op te treden van eene Commissie van enquête die de discipline van het leger heeft ondermijnd Moest niet daardoor het beleid verdedigd worden van de mannen, die den oorlog wilden Indien hijdie door Koning en. Natie zoo schitterend beloond werd voor zijne diensten, nog klagen wil over de miskenning, waaraan hij blootstaat wat heeft men dan te denken van eene zelf hoog geroemde humaniteit diezonder bepaalde aanleiding personen aanvalt en tracht te vernie- tigcn, welke zich niet mogen verdedigen, ten faveure van het prestige van „Gezag," dat zelf, in strijd met's Generaals politieke en strategische geloofsbelijdenis, agressief te werk ging? Bijna kwistig in hot maken van vergelijkingen, zag de Generaal die vergelijking over het hoofd. Maar tevens andere. Het militair beleid van den Gene raai-Majoor Verspyck wordt afgekeurd. De strategie van dien opperofficier noemt de schrijver eene avontuurlijke.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 557