- 2 primitief en als schietbok geheel onpractisch. Eveneens zijn de oefe ningen in het gevechts-schieten (de vuren in gesloten en verspreide orde) thans in Nederland belangrijk gewijzigd. Daar deze oefeningen in nauw verband staan met de oefeningen in het tirailleeren, zoo achten wij het niet ondienstig, hier aan te halen, wat daaromtrent in het Nederlandsche reglement is voorschreven. „Het pelotonsvuur geschiedt afwisselend op de afstanden van 500 en 700 pas (375 en 525 Meters of 600 en 830 Indische passen) in knielen de of liggende houding; in het laatste geval op één gelid met eenige ruimte (hoogstens 0,5 M.) tusschen de schutters, en- het geweer zoo veel mogelijk opgelegd op eene kleine aardopwerping van ongeveer 3 dM. hoogte. „Tot en met 500 pas wordt geschoten op schijven van infanterie- hoogte, op verderen afstand van cavaleriehoogte en alsdan zoowel de treffers in de geheele schijf, als die in het infanteriefront opgenomen. „Yoor iederen schutter in -het front wordt 0,5 M. schijfbreedte ge rekend. „Het vuur heeft plaats gedurende ééne minuut. „Op die wijze zullen in den regel niet meer salvo's worden afgegeven dan 8 a 6 op 200 en 300 pas en 5. a 4 op 500 en 700 pas. „Wanneer namelijk het terrein het vuren op de bepaalde afstan den niet toelaat, dan worden deze naar de gesteldheid van het terrein gewijzigd, met dien verstande, dat de verste afstand niet meer dan 700 en de minste niet minder dan 200 pas mag bedragen. „De vuren in verspreide orde zullen geschieden op afstanden tusschen de 600 en 250 pas, (715 en 300 Indische passen) en daarbij zullen 8 patronen in het avanceeren en 8 patronen in het retireeren ver schoten worden. Op afstanden boven 300 pas zullen driemansschijven, op de afstanden van 300 tot en met 250 pas liggende, (dat wil zeg gen op de lange zijde staande) eenmansschijven tusschen de drie mansschijven opgesteld, tot doel worden gebezigd. „Laat het terrein het vuren op die afstanden niet toe, dan wordt geschoten tusschen 100 en 300 pas op kopschijven van 5 dM., 4 patronen in het avanceeren en 4 in het retireeren." In het Duitsche leger zijn de schietoefeningen verdeeld in school-, gevechts- en afstanden-schieten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 5