3 Het hoofddoel van het school-schieten is om binnen de beslissend werkende afstanden tot op 250 M. den hoogst mogelijken graad van geoefendheid te verkrijgen. Het gevechtsscliieten moet, zooveel doenlijk, in doorsneden en be dekt terrein en op verschillende, onbekende, afstanden plaats vinden. Ongeveer ]- gedeelte van het jaarlijksch aantal oefeningspatronen moet op die wijze verschoten worden. Het schieten op groote afstanden dient alleen om het vermogen van het wapen op die afstanden te leeren kennen en wordt dan ook uitsluitend door de schutters dor 1° klasse beoefend. Omtrent het gebruik van het wap'en zijn de volgende grondregels vastgesteld. De grenzen voor het individueele vuur liggen binnen 200 M. tegen enkele liggende of meer dan half gedekte vijanden; binnen 250 M. tegen doelen van mansbreedte en meer dan halve manshoogte; binnen 400 a 450 M. tegen breedere doelen van mans hoogte. Boven die afstanden is voor eene goede trefkans en uitwerking- het individueele vuur niet meer toereikend, maar wordt het massa- vuur vereiseht. Bij dat massavuur wordt aanbevolen om door de onderafdeelingen van den vurenden troep twee of drie verschillende vizierhoogten te doen gebruiken, ten einde op die wijze de met kogels bestrooide vlakte grooter te maken en de resultaten te verhoogen. In beginsel moet het vuur niet boven 700 M. geopend worden. Boven dien afstand wordt het openen van het vuur slechts gerecht vaardigd door het optreden van bijzonder gunstige doelen, zooals geheele batterijen of groote gesloten troepenafdeelingen, maar ook hierop zal niet boven 1200 M. gevuurd worden. Op afstanden boven 400 M. zullen doorgaans slechts twee, boven 700 M. echter drie verschillende vizierhoogten gebezigd worden. Bij het gebruik van 2 vizierhoogten worden de schutters gelidsgewijze, bij 3 vizier hoogten pelotonsgewijze verdeeld. Kleinere afdeelingen dan pelotons zullen niet met verschillende vizierhoogten schieten. De grondige beoefening van het schijfschieten zal bij de gevechten Jaarlijks worden door ieder man 130 scherpe on 60 losse patronen verschoten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 6