ne oogen naar toe zijn? Met wien zijn ze meegegaan? Er is ook altijd watis hij bezopen of hoe zit 't er mee De bliksem hale hem! Zou hij gek wezen? Enfin, ik zou t niet kunnen zeggen ik heb er geen begrip van; wie is er, die 's menschen gemoed kent?! Mochten er intusschen lezers gevonden worden, die mijne schil derij van het kazerne-maleisch aanstootelijk vinden, dan hoop ik hun ne misnoegdheid te kunnen bezweren door het volgende citaat uit de werken van een menschenkennerLes plus beaux traits (Vane série,use morale sont moitis puissantsle plus souventque ceux de la satire; et rien ne reprend mieux la plupart des hommes que la peinture de leurs défauts." Wie eenigszins Indisch wil leeren denken, kan daartoe slechts geraken door grammaticale studie van minstens ééne der meest be kende Polynesische talen, bij voorkeur het zuiver Maleisch. Dat die studie gepaard moet gaan met het lezen van eenige letterkundige voortbrengselen, spreekt van zelf. Wie in plaats van Maleisch, Ja- aansch wil leeren, bereikt m. i. hetzelfde doel langs een andereu weg. Den Indischen geest moet men leeren vatten en voelen. De woorden doen minder ter zake; als de Indische taalvormen en ge- dachtengang begrepen zijn, leert men de grondwoorden door de praktijk. Maar zal men mij tegenwerpen dat was juist het stelsel, aan de Koninklijke Militaire Akademie gehuldigd, en ieder weet hoe weinig- vruchten het gedragen heeft. Het laatste gaarne toegevende, blijf ik echter dat beginsel verdedigen en wijt de droevige resultaten aan bijkomende omstandigheden. In de eerste plaats aan het meestal ge brekkige taalonderwijs op de ouderwetsclie kostscholen, die verrewee het grootste contingent aan de Akademie leverden; zoodat de kadet- ten voor ontwikkeling kings philologischen weg in massa geno men—weinig smaak en aanleg bezaten. Aan de Akademie zelve ging 't niet beter. Tengevolge van de overdreven waarde, die men „van hooger hand' goed vond aan de exacte wetenschappen toe te kennen, geraakten de zoogenaamde letterkundige vakken jammerlijk in de verdrukking. Hog niet beseffende, dat er verschillende gym- 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 86