5 Daarom werd door ons de verschijning van het Indisch tirailleur reglement met vreugde begroet. Met opgewektheid namen wij het in handen; wij hoopten iets degelijks en goeds te vinden. De uit gebreide litteratuur, sedert 1870 over dat onderwerp verschenen, de zesjarige veldtocht van het Indische leger tegen Atjeh, zij gaven ons het rechteen voorschrift te verwachtendat aan alle eischen zou voldoen. HelaasOnze teleurstelling was groot. 't Is bijna eene letterlijke navolging van het Nederlandsche voor schrift op het tirailleeren van 1877. Slechts eenige wijzigingen van ondergeschikten aard komen in het Indische reglement voofdoch op die wijzigingen is dan nog soms het spreekwoord toepasselijk „alle verandering is geene verbetering." In onze critiek zullen wij dit aantoonen. Men meene echter nietdat wij het afkeurenwanneer uit regle menten van andere legers, en vooral van het Mederlandsche, wordt overgenomen. Integendeel wezen wij reeds op het voordeel, dat uit de overeenstemming van de Nederlandsche en Indische reglementen verkregen wordt. Het zou zeer verwaand en zelfs onmogelijk zijn om te beproeven, op tactisch gebied iets nieuws te leverenzonder gebruik te maken van de rijpe ondervinding, in de laatste oorlogen op gedaan, en door bekwame mannen in hunne geschriften meegedeeld of in de reglementen der groote Europeesche legers opgenomen. Maar er moet met oordeel worden overgenomen. Alvorens daarmede te beginnenmoet men zich op de hoogte stel len van het te behandelen onderwerpmen moet vooraf dat onder werp meester zijn. In zijne studiën over de tactiek waarschuwt de Generaal Lewal tegen het lichtvaardig geven van tactische voor schriften met de volgende woorden van Descartes„Ceux qui se mêlent de donner des préceptes se doivent estimer plus habiles que ceux auxquels ils les donnent, et s'ils manquent a la moindre chose, ils en sorit blamables. De grondbeginselendie in het Nederlandsche voorschrift verkon digd wordenzijn voor het meerendeel goed en dus ook in het In dische reglement op hunne plaats. Maar de vormendie het Xederlandsche voorschrift aanwijst voor het gevecht der Infanterie, zijn gekozen in navolging van Duitsche,

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 8