Belgische, Oostenrijksche en andere legers. Zij dienen voor het gevecht tegen een vijand,- die met achterlaadgeweren bewapend, eene tactiek volgtovereenkomende niet die van het eigen legerzij zul len gebruikt worden op Europeesche bouwvelden, weilanden, heiden, in cultuurbosschenwijnbergen en dorpsranden. Diezelfde vormen nu zijn zonder eenige wijziging voor het Indische leger vastgesteld. Men heeft daardoor den schijn op de Indische Infanterie geworpenalsof deze, sedert de achterlaadgeweren bij haar werden ingevoerd, nog niet de geringste oorlogsondervinding hadde opgedaanDie schijn is ten eenenmale valsch. Wij vertrou wen, dat dit opstel er toe zal medewerken om dien weg te nemen. Wanneer het Indische leger ooit geroepen wordt, Java te verdedigen tegen een Europeeschen vijanddan zal hot diezelfde gevechtsvormen hoogstwaarschijnlijk door dien aanvaller zien bezigen, en is het dus een gewichtig voordeel, dat het, de tactiek zijns vijands kennende) hem met even goede middelen kan bestrijden. Maar dit is de uitzondering. De regel is, dat het Indische leger oorlog voert'tegen een Inlandschen vijand, die met slechte geweren bewapend is en wiens vuur dus op de groote afstanden geringe uit werking heeft. Doch daartegenover staatdat die vijand bijna altijd in belangrijke overmacht strijdt, dat zijn fanatisme hem voert tot doodsverachtingtot het roekeloos wagen van zijn leven, waarvan in een Europeeschen oorlog slechts zeldzame voorbeelden zijn. Nog altijd tracht hij handgemeen te worden en het gevecht met de blanke wapenen te voerenwaarbij hij zich meesterlijk van het ter rein weet te bedienen om verrassend in de flank aan te vallen. -Tac tische vormen voor het gevecht in het open veld kent hij niet, maar zijne wijze van verdediging is bijna overal dezelfde. En nu het terrein, waarop het Indische leger te strijden heeft. Hoe zelden heeft dat eenige overeenkomst met een Europeesch gevechts- veld. Hoe dikwerf ontbreken de eerste voorwaarden om methodisch Men mist in het Nederlandsche voorschrift de speciale regels voor het gevecht in polderland.— Het eenige voorschrift, dat daarvoor eenige „speciale aanbevelingen voor gevechtshandelingen in het polderland" geeft, is de Tactische instructie van 1872 ontworpen door den tomnnaligen Chef van den Generalen Staf, den G-eneraal-Majoor Booms.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 9