176 Verzameling van wiskundige vraagstukken, voornamelijk betrekking hebbende op mili taire onderwerpen. Bewerkt voor liet mili tair onderwijs door L. C. Vervooren, 2de Luitenant der Infanterie. Bresa, Broese en comp. 1879. Deze verzameling bevat een 500-tal vraagstukken over reken- en stelkunst, plani-, stereo- en trigonometrie, bijna allen overgenomen uit een Duitseh werkje van de lieeren Hoffmann en Triedl. De bewerker stelt zich voor bij het behandelen dezer vraagstukken een tweeledig doel te bereiken en, behalve in de wiskunde, den leerling tevens in de militaire vakken te oefenen. Met recht voert hij aan, dat zulke vraagstukken even ontwikkelend kunnen wezen als niet-militaire. Nu echter de bestaande werkjes voor het lager en middelbaar onderwijs eene veel ruimere keus van vraagstukken geven, welke daarenboven eene meer dere inspanning van den geest vorderen dan de grootendeels hoogst een voudige opgaven, in opgemeld werkje voorkomende, verliest dit wel eenigs. zins zijne reden van bestaan. Men mag toch niet aannemen, dat bij den bewerker de onuitgesproken meening heeft voorgezeten, als zoude voor den militair eene ernstige studie der wiskunde minder noodig wezen Bezaten nu de vraagstukken werkelijk eene groote militaire waarde, dan zou de verzameling alleen hierdoor nog aanbeveling verdienen. Dit is evenwel het geval niet, want met uitzondering van enkele opgaven uit het tweede gedeelte, verschillen deze militaire van andere, niet-militaire vraagstukken hoofdzakelijk door de verandering der uitdrukkingen als arbei ders in pionniers, kanalen in vestinggrachtenwandelaars in militaire boden of marcheerende troepenkapitalisten in gepensionneerde officieren, te be talen sommen in oorlogs-contributiën, wagens in transportwagens, enz! Ten slotte had het aanhangsel met antwoorden op de vraagstukken veilig achterwege kunnen blijven. Voor den onderwijzer zijn de antwoor den overbodig, en den leerling geven zij dikwijls de oplossing der waag stukken zonder veel nadenken aan, terwijl zij hem tevens de nuttige ge woonte ontwennen, de juistheid der bewerking door eene proef na te gaan. M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 179