358 Welnu, dat men eens onderzoeke, aan welk stelsel in Indië de voor keur gegeven moet worden, en men liet leger in de gelegenheid stelle uitgebreide proeven te nemen. TjiandjoerAugustus 1879. B. De Alfoeren in het Indische leger. Het opstel in dit tijdschrift, 2e aflevering, jaargang 1879, over de Alfoeren in het Nederlandsch-Indisch-Leger gaf ook den gepensioneerden Majoor Timmermans in het „Algemeen dagblad van Ned.-Indië" aanleiding, den handschoen op te nemen voor de geschiktheid van de Alfoeren voor- ons legeren wel meer speciaal betreffende de Alfoeren van Ternate, Banda en Timor. Hoe belangrijk het ook voor een leger is, hulpbronnen te bezitten, om het op eene voltallige sterkte te houden, en hoe moeilijk dit ook is bij ons legerzoo dient men toch in de eerste plaats rekening te houden met de bestanddeelen daarvan. Noch de Ternatanen, noch de Bandaneozen, noch de Timoreezen zijn mij bekend; evenwel des te beter de Alfoeren van Ceram, en uitgaande van 't idee, dat volken, die zoo zeer in leefwijze, gewoonten en zeden overeenstemmen, ook dikwijls even goed of even slecht soldaat zijn, wenschte ik dit onderwerp een weinig nader te behandelen. Mocht mijn idee mank gaan, n. 1. om de Alfoeren van Ternate, Banda en Timor naar denzelfden maatstaf te beoordeclen als die van Ceram, dan zou mijn schrijven, kan het eenige waarde be zitten, die niet verliezen, wanneer men het in dat geval beschouwt, al leen van toepassing te zijn op de Alfoeren van Ceram. Wil men later weder tot de werving van Alfoeren overgaan, het zou zeker overweging verdienendie van Ceram er buiten te sluiten. Gedurende het jaar, dat ik met het militair commando te Amahei be last ben geweest, heb ik er nuj op toegelegd, de Alfoeren te leeren kennen in hunne zeden, gewoonten, enz. Dat flink gebouwde ras, dat op den eersten aanblik aan den flinksten soldaat doet denken, wiens gezicht van moed en strijdlust spreekt, dat onvermoeid, onversaagd schijnt te zijn; kortom, dat men alle mogelijke eigenschappen zou toeschrijven, om de keurbende van een leger te worden, dat volk geeft een onverbeterlijk bewijs van 't spreekwoord schijn bedriegtdat ras zou het meest he terogene bestanddeel uitmaken van ons leger, 't Eerst maakte ik die op-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 361