HET KORPS PUPILLEN TE GOMBONG. Zelden is de Pupillenschool in Indië zoo Taak door de pers be sproken geworden als in den laatsten tijd het geval was. Wij heb ben het daarom van belang geacht, zoowel bij het leger als bij het publiek juiste denkbeelden omtrent doel, karakter en inrichting van dezen militair-paedagogischen cursus te doen geboren worden en ons de moeite getroost, de volgende schets samen te stellen. De school te Gonïbong is bestemd om zoons van Europeesche va ders, onverschillig van welken landaard de moeder zij, tot nuttige leden der maatschappij te vormen, en hen door middel eener mili taire opvoeding voor den krijgsmansstand op te leiden. In 1848 werd zij reeds te Gedong Kebo opgericht, doch primitief werden de knapen nog niet tot een korps vereenigd; zij bleven in de kampongs wonen, en waren alleen verplicht aan de militaire oe feningen en het schoolonderwijs op bepaalde uren te komen deelne men. Al spoedig zag men het gebrekkige van eene zoodanige mi litaire opleiding in, en het legerbestuur stelde, behalve het schoollo kaal, ook nog de noodige slaapzalen ter beschikking van het korps. In hot jaar 1854 deed eene hevige hoos de gebouwen instorten, bij welk onheil 5 pupillen het leven verloren en 24 gekwetst werden. Daar voldoende gelegenheid ontbrak om de overgebleven knapen be- 24 In een ten jare 1877 door het Departement van Oorlog, ten behoeve van de Ten toonstelling te Parijs in 1878, opgemaakt Yerslag over het Militair onderwijs in In dië lezen we o. m. over het Pupillenkorps te Gonïbong Le gouverneur-general Rochussen a établi en 1848, avec l'approbation du Roï, sur des fondements inébranlables, un monument immortel dans l'institution du Corps des Pupilles de Gonïbong. C'est une sorte de prytanée militaire oü chaqiie fils iVEuropéen riche ou pauvre, orphelin ou enfant trouvé, ayant 7 a 14 ans, peut accueillir l'édu- cation pour cette vie dure et eet heroïsme ignore du soldat, a un age ou l'on peut encore semer dans de jeunes coeurs les elements de grandeur et servitude militaires. Le corps des pupilles est destine a élever les enfants du sexe masculin, d'origine Européennenés ou demeurant aux Indespour en faire des membres utiles de la so- ciété et a les preparer pour l'état militaire au moyen d'une education solide. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 368