450 liet ziekentransportschip Sindoro. (Met eene plaat). In liet opstel over de Sindorovoorkomende in de September-aflevering van dit tijdschrift, deelt de Arts en Officier van Gezondheid der 2° klas se, Dr. li. A. J. Snethlage zijne bevindingen mode omtrent de zieken- transportdienst te water. De voorstelling, die daarbij gegeven wordt van het ziekentransportschip Sindoro is niet geheel juist. Dit zou nu den schrijver in zooverre niet kwalijk te nemen zijn, om dat hij eerst in Maart 1877, dus twee jaren nadat de stoomer als zieken transportschip in dienst gesteld was, aan boord van dat schip geplaatst werd, en hij bij de samenstelling van zijn opstel slechts gebruik heeft gemaakt van eenige, tijdens zijn verblijf aan boord verzamelde aanteeke- ningen. (noot op 1 blz.) Het slot echter van de lc alinea op bladzijde 170 geeft ons het recht, hem die onjuistheid te verwijten. Wie in het publiek de beoordeeling onderneemt van het werk van anderen, dient dat werk zelf eerst gron dig te onderzoeken en te trachten het te begrijpen. De geschiedenis van de inrichting der Sindoro zal ik in 't kort hier mededeelen. Toen tot de inhuur van de beide stoomschepen de Salak en de Sindoro door de Regeering was besloten, lag eerstgenoemd schip op de reede van Batavia en de Sindoro in reparatie te Singapore. Aan de vertimmering van de Salak kon dus dadelijk begonnen, terwijl met de inrichting der Sindoro gewacht moest worden tot dat de reparatie te Singapore zoude zijn afgeloopen. Ten einde den tijd van dit ver blijf te Singapore niet nutteloos voorbij te doen gaan, werd don gezag voerder van het schip door tusscheukomst van de stoomvaartmaatschap pij opgedragen, om het vaartuig ten laste van de Indische Regeering van buiten wit te doen schilderen en, zoowel in het vóór als in het achter-tusschen- dek, nog een tiental nieuwe patrijspoortjes (dus te zame'n twintig) te doen aanbrengen. Inmiddels werd te Batavia alles gereed gemaakt, wat voor de verdere inrichting der Sindoro noodig was, en daarbij ook gerekend op de mogelijkheid, dat het niet gelukken zou (wegens den spoedigen afloop der overige reparatiën) de bedoelde 20 patrijspoortjes te Singapore Dé plaat, o. m. voorstellende cle wijze, waarop liet exhaustersysteem in het ach- tertusschendek was aangewend, zal bij de volgende aflevering worden gevoegd. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 453