BOEKBESCHOUWING. Algemeene ordersreglementen en instruc- tiën voor het Nederlandsch-Oost-Indisch leger, 1831 1878, om- en bijgewerkt door A. Luijmcs, Luitenant-Kolonel der Infan terie, enz., en C. H. W. Boers le Luite nant kwartiermeester, enz. Leiden, Gualth. Kolff. 1879. In het Indische leger wordt nog te veel gereglementeerd. En maar dit zal wel overal elders gebeuren niet altijd even oordeelkundig. Officieren, die bij dit leger intreden, schrikken voor de volumineuse bepalingen heinde en ver verspreid. Ze weten dikwijls geen weg in liet labyrinth. Wat zullen ze het eerst leeren? Dat weten ze niet. En sommigen koo- pen een bundel Algemeene orders en-beginnen bij H begin te lezen, zoo als vrome zielen wel eens met de Bïblia sacra hebben gedaan. Dat ze daarmede hun doel niet bereiken, behoeft niet te worden betoogd. Aan wien de schuld? Aan het Departement van Oorlog zelf, dat wel bepalingen geeft, maar het middel niet aan de hand doet om zo te kun nen onthouden. Meer dan eens is in dit tijdschrift dat middel aangewezen, namelijk door onze Algemeene orders telkens te doen omwerken op de wijze als dit altijd plaats hoeft met de Zeeorders of plaats hoeft goliad met de Administratieve voorschriften der Geniewaardoor de raadpleging er van niet voor eenige bureauofficierenmaar voor het gros van ons officierskorps meer vruchtdragend wordt gemaakt. Te vergeefs. Aan eene gelieele omwerking onzer Algemeene orders schijnt door het Depar tement van Oorlog nog niet te worden gedacht. Wat de taak van het Legerbestuur moest zijn, wordt vrijwillig door particulieren gedaan. Se dert jaren. Er verschenen achtereenvolgens Algemeene orders van B'roese en Co. te Breda, van W. A. Van Rees en Danielsvan Van Bees alleen, van Luijmes, van Ockerseen thans van Luijm.es en Boers. Verlegh en Boers maakten zich verdienstelijk met het samenstellen van Klappers op die orders. Maar hoeveel gezag aan sommige dezer compi- latiën wordt toegekend [men denke slechts aan een ander werk van Ockersehet even zwaarlijvige Becueil, dat, vervolgd door Diephuizenthans

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 553