93 oik 56 cM dikzijn gevuurden doorboorden de projectielen do eerste plaat geheel en drongen tot gemiddeld 52 cM. in de tweede door. De gebezigde projectielen waren van een gas-check voorzien en van verschil lende fabriekaten. Hot buskruit was het Tossftwo-kruitwaarvan de korrels zóó groot zijn, dat er slechts 4,5 in één KG. gaan (zie „Engineer" van 22 Augustus, 1879). Over het algemeen staan de kanonnen van dit tijpemaar vooral die der Engelsche Artilleriezeer achter bij de Kruppsche. Het kanon van 25 cM. Krupp weegt 30 tonnen minder dan het grootste Engelschedo Woolwich 80- ton muzzle-loading gunen overtreft dit verre in trefkans en vermogen. Terecht verwijt do „Engineer" van 22 Augustus 1879 hot Engelsche gouvernement met do vorderingen der Artillerie van andere mogendheden geen gelijken tred te houden. In .eene vergelijkende tabel toont het tijdschrift dit o. i. onwedcrlegbaar aan. Krupp heeft het groote weer standsvermogen van zijn geschut-metaal zooveel mogelijk benut, en zijne kanonnen hebben aanmerkelijk meer vermogen dan do zwaardere Arm strong-, maar vooral Woolwich-vuurmonden. Do tekortkomingen der En gelsche Artillerie zullen, door ze kanonnenkamers te geven en door grootere ladingen met zeer grofkorrelig buskruit aan te wenden, niet kunnen worden verholpen. Yan de 18000 kanonnen, door Krupp aan ver schillende rijken tot nu toe afgeleverd zijn er niet meer dan 22 gesprongen, en daarvan moeten 17 gevallen worden toegeschreven aan fouten in de constructiondie reeds sedert langen tijd verworpen zijnen de 5 overigen aan redenendie noch met het motaal noch met de constructie iets te maken hebben, als gcweldproevenverkeerd plaats gehad hebbende lading, enz. (zie „Jahrbüehcr fiir die Deutsche Armée und Marine.") Hoe steken hierbij af do opgeschroefde verhalendie men in Engelsche tijdschriften en dagbladen omtrent de weerkrachten van dat land kan vinden! Tot voorbeeld het volgende. In Maart 1878 werden te Shoebu- ryness proeven genomen tot vergelijking van een Armstrong kanon van 20 cM., zwaar 11685 KG., met een nieuw ontworpen 15 cM., zwaar 3963 KG., die dus aanmerkelijk lichter en voorts nog 7 dM. langer was. Om nu toch den laat- sten vuurmond tegen de gasspanning bestand te doen zijn, had men dien voor zien van eene kamer en gebruikte men zeer grofkorrelig buskruit. Met ladin gen van 40,8 en 15 KG. en projectielen van 83 en 30 KG. verkreeg men aan vankelijke snelheden van 614,2 en 625,7 M., dus hoeveelheden van beweging van 1594025 en 604224 KG. meters. Met grooten ophef beschrijft nude „Times" van 18 Juni 1878 hot vermogen van het nieuw ontworpen kanon en verkondigt het, dat Engeland er op kan bogen, eene verbetering in de ka-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 101