94 nonnenconstructie te hebben gebracht, waarmede een nieuw tijdvak op dit gebied is geopend. Het kanon van 15 cM. tochdriemaal lichter dan het kanon van 20 cM., overtreft dit in capaciteit met 10 voettonnen op eiken cM2 der doorsnede van het projectiel. De schrijverdie blijkbaar geen on derscheid tusschen levende hraclit en aanvankelijke snelheid weet te maken zegt dan verder, dat Engeland slechts onmiddelijk zijne Artillerie naar dit stelsel heeft te vervormen om ten allen tijde zijne rechten op de heerschappij ter zee te kunnen handhavenAan dergelijke overdreven berichten ma ken zich trouwens niet alleen do Engelschen schuldig. Do beste vraag baak zal derhalve altijd een wetenschappelijk tijdschrift blijven. Proefnemingen op hot gebied der Artillerie meer belangwekkend dan die, welke in de zomermaanden der jaren 1878 en 1879 op het schietterrein van Krupp te Meppen hebben plaats gehad, en die ook, vermeenen wij, door eene commissie van twee Indische artillerieofficieren werden bijge woond, zal men in de jaarboeken van het wapen zeker niet kunnen vinden. De fabriek bezat eene schietplaats te Duimen. Deze van 7 KM. lengte voldeed niet aan de eischendie de veiligheid stelt aan de proefnemin gen met het ver dragende geschut onzer dagen. De schietplaats te Meppen, den 5 Augustus 1877 geopend, is 18 KM. lang en kan zoo noodig nog verlengdworden. Zij is voorzien van een spoorweg, sluitende aan den weg van Manster naar Embden, en heeft eene telegraaf- en tele foondienst, die de batterijen met de vele over het terrein verspreide observatieposten verbindt. Het vervoer der vuurmonden en de waarneming der schoten is er dus zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Yoor de proe ven, die er in Augustus 1879 plaats vonden, waren door den Heer Krupp een 150 tal officieren der Artillerie van verschillende natiën uitgenoodigd. Het programma der proeven kan men vinden in den „Militairen Spectator" No. 6 van 1879. Yooral trokken de aandacht de proeven met do pantser- kanonnen, waarvan do uitvinding het eigendom is der Kruppsche fabriek. In het laatst van 1877 ontworpen, heeft de constructie dezer kanonnen ten doel én den terugloop van hot affuit geheel te doen ophouden én het meest kwetsbare deel van eiken geschutstandliet schietgat, zoo klein mogelijk te maken. Ziehier in korte trekken de inrichting van hot samenstel. Op den kop van het kanon, een stalen kanon van 15 cM. achterlaad tot dusver do zwaarste vuurmond voor deze proeven gebezigdis geschroefd een stalen boldierustende in eene bolvormige ligplaats der frontpant sering, de verbinding van kanon en pantser daarstclt. Terwijl dus liet kanon ten opzichte van de pantsering verschillende horizontale en verticale

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 102