2 een zoo gewichtig punt als Tjilatjap is, meenen wij, gestaakt) maar door de bijbouwing van tal van Gouvernements woningen te Batavia zooals het nieuwe „woonhuis" voor den Gouverneur-Generaal, uit breiding van bureaulocalen voor de departementen van Marine, Bin- nenlandsch bestuur en Justitie, verbetering van de woning van den Legerkommandant, enz., is men voortgegaan, zich steeds op meer blijvenden voet te Batavia te vestigen, terwijl toch alle „deskundigen", volgens de verklaring van den Minister Van Bosse in 1872* de ver plaatsing van den bestuurszetel naar het binnenland voor Java's ver dediging onvermijdelijk noodig hebben geacht. Eene andere aanleiding tot de behandeling op nieuw van de verdedigingskwestie vonden wij in de lezing van het tot dusver ver schenen werk van den oud-Minister JE. De Waal „Onze Indische financiën". Op bl. 84 van het IIe deel vindt men n. 1. de mcdedeeling, dat de Minister Van Bosse in 1872, zooals boven gezegd, de dringende noodzakelijkheid van de verplaatsing van het Koloniaal hoofdbestuur naar Java's binnenlanden niet kon ontkennen, maar daarvan afzag, omdat zij wel te veel geld zou kostendat zijn opvolger over deze zaak nog nader naar Inclië geschreven had, en daarna de aantee- kèning: „Verder werd er, als ik goed gelezen heb, niets van ver nomen. Besloot de regeering tot zwijgend afzien? „Zoo niet, gelieve men te letten op de vele krijgskundige beden kingen tegen de verplaatsing, o. a. uiteengezet in de verhandeling van den luitenant-kolonel Weitzel (in 18531859 adjudant bij den kommandant van 't Indisch Leger) over de verdediging van Java door de „"Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap" in 1866 uitgegeven". Hieruit blijkt, dat de Heer De Waal zelf in militaire aangelegen heden volstrekt geen bevoegd bcoordeelaar een bijzonder gewicht hecht aan het advies van een officier, die eenige jaren als adjudant van den Legerkommandant in Indië is geweest, maar daarom alleen nog gei Indische specialiteit is. Met het oog op de autoriteit, Zie het opstel „Ilollandsehe denkbeelden orer Indische toestanden" in hot Ind. Mil. Tijdschrift, jaargang- 1872, blz. 1 en vlg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 10