103 de slagpin zal deze diep genoeg in liet hoedje dringen om ontbranding te veroorzaken; TV mM. te weinig lengte van do slagpin kan echter alsdan reeds weigering veroorzaken. Wij zouden, om dit te voorkomen, gaarne een ander aanbeeldje gebruikt zien, en bevelen hiervoor een cu- busvormig aan. Hot kantelen van het aanbeeldje bij het plaatsen van het slaghoedje, hetwelk bovendien een groot nadeel is, aan het komvor mige aanbeeldje verbonden, wordt dan voorkomen. Een werkelijk nadeel, dat zich betrekkelijk veelvuldig voordoet, is het klemmen van den cylinder gedurende het schieten. Deze klemming wordt veroorzaakt door het misvormen van het slaghoedjeen meenen wij dat aan dit gebrek van de munitie weinig ter verbetering kan aangewend worden. De huls bezit voldoende sterkte, misvorming van den bodem doet zich niet, of bij hooge uitzondering voor. Wel kan men gemiddeld op 6 pCt. gebarste hulzen bij het schieten rekenen. De juistheid van de opgaaf, in 36 voorkomende, dat do grootste mid dellijn van den kogel 0, 0100M. is, betwijfelen wij. En hiermede zijn wij met onze beschouwingen genaderd tot aan de af- deolingbehandelende de schietoefeningen en schijven. Tegen de inrich ting der schijven hebben wij geen bezwaar. Wat echter aanmaak en onderhoud aangaat, zouden wij wenschen, dat zulks bij de batterijen zeiven geschiedde; het geringe aantal van twee per batterij dat ruim voldoen de is, zal hiertegen goene bezwaren denkbaar maken. De inrichting-der schietoefeningsplaats is wel eene nadere beschouwing waard. De omstandigheid toch, dat ook de oefeningen te paard moeten worden gehouden, vordert, dat het terein vóór de schijf daartoe eene geschikte gelegenheid aanbiedt. Daartoe is noodigdat het terrein vlak zij voorts de noodige ruimte hebbe tot opstelling der paarden en om in stap do schijf' te kunnen voorbijrijden. Daar men bij de voor de Infanterie be stemde schietbanen zeker slechts hoogst zelden al deze vereischten vereenigd zal vinden, zal het aanleggen van opzettelijk daartoe ingerichte schiet banen noodzakelijk en ook met het oog op de oefeningen wenschelijk zijn. Met verwondering zagen wij dat in 49 nergens het gebruik van eene seinvlag wordt voorgeschreven. In plaats van den aanwijsstok, wilden wij daarom de seinvlag zien geplaatst, die ook tot het aanwijzen der schoten dienen kan, terwijl do omslachtige wijze van het aangeven der geschoten punten door middel van den aanwijsstok dient achterwege gelaten te wor- 'don, daar dit tot op den maximum-afstand van veertig pas, waarop do oefeningen plaats hebben, zeer geschikt -mondeling kan geschieden. In 53 is het aantal patronen opgegeven, dat jaarlijks is beschikbaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 111