BOEKBESCHOUWING. Koloniaal verslag van 1879. Ia dit tijdschrift, dat zich speciaal bezig houdt mot de bespreking der Indische legerbelangen, kan de critiek op het hier aangekondigde staats stuk zich slechts bepalen tot de bladz. 31—55 en eenige bijlagen van het verslag. 1 begint met de levende strijdkrachten. Do daarbij vermelde cijfers geven de verhouding aan tussclien de formatie en de sterkte. De sedert een paar jaren aangenomen gewoonte om steeds het onderscheid tussclien normale en tegenwoordige formatie in 't oog te houdenisgelukkig, be stendigd. Moge dit steeds zoo blijven. De cijfers in deze paragraaf go- ven slechts een algemeen overzicht van, die in de bijlage B verwijzen onsgedetailleerdnaar de verschillende wapens en diensteii enwat do officieren betreft, ook naar de verschillende rangen. Wie De Waals „Onze Indische financiën" heeft bestudeerd, zal ontwaren, dat de sterkte van ons officierskorps sedert 1830 zeer is toegenomen. Een natuurlijk gevolg van den loop der gebeurtenissen. Een staat, die koloniën bezitisdikwijls a contre coeur, genoodzaakt tot machtsuitbreiding, zooals Engeland en Frank rijk ons leeren; en daarin deelt ook het leger. Op ultimo December 1878 bedroeg de sterkte van ons officierkorps 1166 hoofden in Indiëbij het leger aanwezig. Daaronder waren echter begrepen 85 adjudanten-on derofficier en 93 officieren, van het Nederlandsche leger gedetacheerd! Feitelijk ontbraken dus over alle wapens en diensten 85 93 178 luitenants bij het Indische leger! De Begeering noemt dit een „niet on beduidend incompleet." Feitelijk bedroeg het incompleet op 1 Januari 1879 aan luitenants 190. En de Begeering erkent dan ook, dat nog al tijd in de eischen van de aanvulling moest worden voorzien door „buiten gewone maatregelen." Dus nog altijd een ongezonde toestand. Voor het Indische leger is het goed, dat de detachecring van officieren van het Nederlandsche leger steeds op ruime schaal worde toegepast, mits men, ook in tijden van opkomend oorlogsgevaar in Europaover hunne diensten

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 115