die alzoo in Nederland door sommige staatslieden nog wordt toegé-> kend aan den Heer Weitzelzoodra deze zicli ten minste begeeft in de bespreking van Indische militaire aangelegenheden, is het noodig, zijne verhandeling die wij reeds vergeten waanden thans nog in beoordeeling te nemen, ofschoon zij reeds in 1866 geschreven werd, en later over Java's verdediging (o. a. ook in het „Tijdschrift voor Ned.-Indië" van 1869) nog belangrijke opstellen zijn gepubli ceerd. "VY ij achten ons dus ook thans nog verplicht, zoo ver dat in ons vermogen is, aan te toonen, dat de Heer Weitzel in menig op zicht verkeerd heeft gezien; en dat deze een heter gehruik had kun nen maken van de „bijzonder gunstige omstandigheden", waarin hij in Indie verkeerd heeft, „tot het verkrijgen eener schier volledige kennis van het te behandelen onderwerp" (blz. 4). Haar onze meening toch is het voor de Hooge Regeering onver antwoordelijk, dat zij, met terzijdestelling van alle adviezen van de militaire autoriteiten, zich, steunende op de meening van den Heer Weitzel, ten aanzien der verdediging van Java in 't algemeen, en speciaal ten opzichte van de verplaatsing van den zetel des be- stuurs naar de binnenlanden, bepale tot „zwijgend afzien", zooals de Heer De Maal zegt, of tot „niets doen", tot „Gods water over Gods akker laten loopen", zooals wij dat zouden noemen. I. Het is den Heer Weitzel niet gebleken, dat men vóór 1832 of 1833 zich ernstig met Java's verdediging heeft ingelaten.. „Toen echter achtten Frankrijk en Engeland het niet beneden zich, de rol te aanvaarden van gendarmerie der groote mogendhedenen het vonnis aan ons te voltrekkendoor die Mogendheden geslagen. Het beleg der citadel van Antwerpenhet embargo op onze schepen en de vrees voor eene landing op Java waren er het gevolg van. De Generaal Van den Boscli was destijds Commissaris-Generaal. Hij nam al dadelijk eenige beschikkingen voor de verdedigingvan N- Indië in 't algemeen en gaf voorschriften om de landing op Java als zij plaats had, te verijdelen; hij liet zelfs tot dit doel eenige tjdeljke werken uitvoeren. Die voorschriften van Van den Bosch

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 11