- 112 - Do bewapening der Infanterie is bevredigend. Ons achterlaadgeweer blijft een uitstekend wapen, dat met de stelsels Gras en Mauser kan wedijveren. Do patroonfabriek te Soerabajaprachtig voorbeeld van wat In dische energie (in de warmte) vermag, zou in staat zijn, meer patronen te leverenindien dat met de bedoelingen van den minister strookte. Nederland behoudt echter het recht cener jaarlijksche leverantie van 4 millioen ledige hulzen. Ook in materieelen zin is strikte afhankelijkheid van het moe derland een vereischte voor politiek beleid. Eischen uit Nederland blij ven, ook bij geldnood. Daaraan valt niets te veranderen. Of de pal bij het achterlaadgeweer klein kaliber, oven als in Nederlandafgeschaft zal wor den, en of in Indiê ook proeven zijn genomen tot verhooging der ballis tische uitwerking van het geweer, meldt het verslag niet. Dat men de Cavalerie een revolverinstede van een Remington-Tcarabijn heeft gegeven, bewijst wêer, dat het oordeel van den militairen adviseur aan het minis terie van Koloniën voor den minister meer waarde heeft dan dat van den legerkommandant. Eene verbetering is overigens het plan om de officie ren der Infanterie een nieuw model (degen sabel te geven. Nog grooter verbetering is de bewapening der veld- en bergartillerie met stalen achter- laadgeschut van verschillend model uit de fabriek van Krupp. Yan de invoering der nieuwe uniform wordt in het verslag niets po sitiefs gezegd. Deinst de Regeering weder terug voor de financieelo gevolgen van een maatregel, die zoo gewenscht is? Alles is ook nu even onbestemd en blijft bij proeven. Wij vragen of het ernst kan zijn te bewerendat, indien de nieuwe uniform de goedkeuring dor Regeering wegdraagt, de invoering daarvan moot wachten op „nadere proeven met helmhoeden, vervaardigd van nipabladeren uit Borneo''s Wester af deeling P? Zijn de proeven mot de stoffen der kleedingstukken voor de mindere militairen nog niet afgeloopenmen beginne mot de invoering van de nieuwe uniform voor de officieren. Dit kost althans voor den Staat geen geld. En is er gelddan voere men zoo spoedig mogelijk de nieuwe uniform voor de mindere militairen inzonder op „nadere proevenmet helmhoeden te wachten. Yfare men wat minder eigenwijs geweest, dan had men kunnen beginnennu niet, maar reeds vele jaren geleden met proeven te nemen met de hoofdbedekking van het Britsch-Indische leger. Nog steeds is de uitvoering van het in 1871 genomen plan der Re geering, om do troepen op Java zoo veel mogelijk in de binnenlanden te legeren, in wording. Te Malang in plaats van te Patjetbeiden eene fout te Magelang en Buitenzorg is de Genie gaan bouwen. Yoor het kampement te Ba toe Djadjar was er geen geldzoodat de arbeid aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 120