113 het emplacement aldaarop last der Regeoringmoest worden gestaakt. Om die inconsequentie te verdedigen, leest men in liet verslag, dat in geen geval met don arbeid aldaar mag worden begonnen, „vóór dat de etablissementen te Malang en Magela/ng hunne voltooiing naderen en dat wol ter voorkoming van versnippering der werkkrachten, die alleen kan leiden tot vertraging van do overbrenging der garnizoenen uit de kuststreken naar de binnenlandeneen maatregeldieén uit het oogpunt van humaniteit én in 't belang der completeering van bet leger, dringend uitvoering eisebt.Dringend! Wat is er, sedert 1871 dan uitgevoerd? Had men werkelijk het belang van bet leger op 't oog gehader bad veel meer gebouwd kunnen worden, desnoods door uit besteding en civiele ingenieurs, zonder de Genie te schokken. Gelukkig even wel is dat niet gebeurd. "Want wie opdraagt, permanente kampementen te bouwen, moet laten bouwen in verband met bot stelsel van defensie. Yanaf 1866 evenwel, dat de beruchte „concept-beslissingen" werden ingediend, ver keert do defensie in een stadium van stelselloosheid. Wat wil men nu eigen lijk verdedigenDaarop antwoordt de Regeering met een mepbistopheli- scben grijnslach, die beteekenend wordt als men do militaire theoriën van den oud-minister De Waal in zijn „Indische Financiën" leest, 't Is to hopen, dat men niet veel meer laat bouwen dan gebouwd isvóór dat men het stelsel van defensie vastgesteld beeft. Voor de Regeering, die bij den dag werkt en niet afkeerig is van het „tijd gewonnen, veel gewon- nen", zon dit argument tot staking van den bouw van bet kampement te Batoe Djadjar veel deugdelijker wezen dan bet liumaniteitsargumprit om, in bot belang van bet leger, aan don troep spoedig gezond en goed logies te geven. Voor „completoering" der troepen dient het suppletie stelsel, maar de kampementen „concentreoren." Ware die humaniteit voor bet logies te water gedurende den Atjehschen oorlog in toepassing ge bracht, onze zieke en gezonde strijders hadden dan betere transportsche pen gekend. Daarvan wordt in bet verslag niets gezegd. Noch van ziokenschepen in de rubriek ziekenverpleging. Waarom niet liever eene rubriek leger- verplegingOp de voeding van den troep zijn geene nieuwe aanmerkingen te maken dan de bekende. In do rubriek belooningen en straffen wordt wel van degradatie en desertie gesproken, maar over de dronkenschapbet goedverkoopenbet ivegloopen uit het garnizoen en do dienstiveigeringen een majestueus stil zwijgen bewaard. Geeft dit een klaar Beeld van den toestand van bet leger? Waarom niet eene rubriek krijgstuchtwaartoe de straffen be- 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 121