<- 114 hoorenterwijl de belooningen eigenaardiger bij de krijgsverrichtingen hare plaats vinden. Van andere belooningen toch dan diewelke daarop betrekking hebben, is geene sprake. Aandacht verdient hetdat het Indisch legerbestuur teekenen van leven geeft in het herzien of ontwerpen van reglementen en leerboeken. Dit moet op prijs worden gesteld. Vergelijkt men de verslagen der laatste jaren, dan moet het initiatief daartoe door den-sedert afgetreden legerkommandant, Generaal De Neve zijn genomen. Van iemand, die zoo veel voor het Indisch militair onderwijs heeft gedaan, en Indië lief had, is dat te verwachten. Hij begreep, dat niet alleen schitterende krijgsver richtingen, maar ook wetenschappelijke arbeid (naar buiten, niet onder het loodje) een officierskorps in de oogen van andere legers releveert, niet hot minst van hen, die denken, dat het in Indië te warm is om te studeeren. Er worden nieuwe reglementen voor de garnizoensdienst en de velddienst ontworpen; er worden werken geschreven over de artilleriewetenschap en de wapenleer, benevens een over de geodesieer wordt ook een atlas van Ned.-Indië, ter dienste van het militair onderwijs, en een werk over het Indisch legerbeheer, ter dienste van de Indische kadetten gemaakt. Denkt men er echter ook om, de instelling der raden van onderzoek door een nieuw voorschrift doeltreffend te maken Of wenscht men haar wellicht geheel of gedeeltelijk door die der eeregerichten te vervangen? De beëindi ging van het nieuwe administratiereglement zal in de jaarboeken van het Indische legerals een événement, met eerbied worden vermeld, 't Is dan ook een werk van jarendattot nu toezeker meer gekost heeft dan de samenstelling van het Code pénal. Moge het later door de praktische uitvoerbaarheid bekroond als monument van degelijken arbeid op het gebied der militaire administratieve wetgeving prijken De nieuwe reglementen voor de wapen- en schietoefeningen der Infante rie, het tirailleeren en de handleiding voor het onderwijs in de geschie denis van Ned.Indië aan de militaire scholen zijn of worden door de critiek gewogen. Wanneer komen nieuwe exercitiereglementen voor de Infanterie Omtrent den toestand der militaire spaarfondsen en kantines kan worden getuigd, dat die gunstiger is. In de kantines leert men door de vader lijke zorg van het ministerie van Koloniën (specialiteit voor allerlei be stellingen) den soldaat weer bier drinken, als middel tot minder alcohol- verbruik. Waar echter in den strijd tusschen bier en jenever do zege zal zijn, is niet twijfelachtig; bij onze soldaten zal Schiedam's haan, en niet die van Bendorp koning kraaien, 't Is treurigmaar waar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 122