- 115 Nu de militaire Stoeterij in plaats van een rémontedepói op Celebes is opgericht, behoort de critiek daarover verder te zwij gen. Moge Malasoro in de toekomst uitmuntende troepenpaarden leveren. Yan de muildieren bij de bcrgartillerie luidden de rapporten niet gunstig. Doch zelfs al waren ze goed, dan nog valt hot niet te ont kennen, dat dit middel om goede lastdieren te bekomenaltijd gebrekkig moet genoemd worden. Waar op hulp uit het buitenland moet worden gerekend, en deze niet altijd goed zal kunnen zijn, is het stelsel van remonte slecht. Niet onaardig is het, dat deze lastdieren, volgens het verslag, in Atjeh „muildieren", maar, naar Java teruggezonden„muile zels" worden genoemd! Eindelijk zijn wij aan 2 van het militair gedeelte van het verslag genaderd. Yan de doocle strijdkrachten is thans sprake. Veel wordt er niet over gesproken. Alles is even doodsch. Het vraagstuk der bevestiging van Tjilatjap is nog al niet tot oplossing gekomen. Yan Soerabaja dito. Over de positie van Willem I en wat men daarvan zal zeggen, naar aanleiding van het in de laatste jaargangen van het „Jaarboek voor het mijnwezen in N. I." door den minister gepubliceerde verslag van den kundigen mijningenieur Van Dijk, geen woord. Over de strandverde- diging van Java dito. Yan kustverdediging en torpedos evenmin. Sober der kan het niet. In 3, over de topographisclie dienst handelende, wordt wel over de vluchtige opneming in de residentie Sumatra'1 s-Oostkust gesproken, maar niets gezegd van de daarbij verkregen goede resultaten met den télémètre Le Boulengé. Over 4 krijgsverrichtingen bewaren we het stilzwijgen. Yoor den militair heeft het resumé geene waarde. En daar het, bij wijze van verhaalvoor niet-militairen bestemd iswaarin de Regeering alleen op neemt, hetgeen ze vertellen wilen dan volgens hare leekenopvatting zonder het in eenig opzicht instructief te doen zijn, zoude het o. i. ge voegelijk kunnen worden opgenomen bij C., en deze afdeeling waarin ook (zie bladz. 3 17 b. v.) mededeelingen van militairen aard voorko men voortaan kunnen luidenMededeelingen van staat- en geschied kundigen aard. 5 korpsenniet tot het leger behoorendé) bevat weinig belangrijks. Buitenzorg en Probolingo vallen in de termen voor het bezit van eene schutterij.. Waarom wordt die daar niet opgericht? Zou dc Schutterij niet beter in I. (Binnenlandsch bestuur) op hare plaats zijn? Nog altijd prijken de onbeteekenondo pradjoerits, meer door cijfers dan door het

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 123