123 werkelijk zeer afmattende inspanning van den geestdie men moet vor deren van instructeurs en leerlingenbeter in een koel klimaat dan in de tropische luchtstreek op den duur kan worden volgehouden." Zou echter het voordeel van die op den duur mindere afmatting van den geest wel opwegen tegen het nadeel der opleiding van de Indische aspirant-stafoffi cieren zóó ver van Indiëaangenomen, dat men in Nederland beter kan studeeren? En is de Nederlandsche Krijgsschool tevens Indische? Keen, nog minder dan eene vermomde. Indische officieren mogen de lessen der Nederlandsche volgen, meer niet. Zóó vormt men geene Indische staf officieren die bekend moeten wezen met het Indisch legerbegeerde In dische landsverdediging, de Indische legerorganisatiede Indische krijgs geschiedenis, legerverpleging en taktiek. Laat ons praktisch blijven en, op de verplichtingen van den indischen stafofficier lettende, het leger geen zand in de oogen strooien, door met de tegenwoordige wijze van opleiding der Indische officieren aan de Krijgsschool weg te loopen. Niet genoeg kan het herhaald wordenwat reeds vroeger ook in dit tijd schrift over die opleiding gezegd werd. Toen werden voorbeelden ge noemd. Een daarvan vermelden wij hier. De docent voor de Nederland sche landsverdediging b. v. houdt voornamelijk het oog gericht op de ver dediging van Nederland en gaat daarbij tot in détails na, wat van Neder- landsche krachten en Nederlandsche hulpmiddelen te verwachten is. Aan die kennis hoe ontwikkelend ook hebben Indische officieren te veel en tevens niet genoegdaar zij niet verkregen wordt zonder opoffering van nuttigerIndischenarbeiddus met krachtsverbruik in eene niet ge- wenschte richting. Juist of niet De Nederlandsche officier tochdie door eene uitgebreide studie van de Indische geschiedenis en toestanden wilde te weten komen, hoe Nederland zich zou kunnen verdedigenzoudeterecht, door zijne collega's en chefs als een dwaas worden aangezien. En wat hebben do mannen gedaan, die de Indische opleidingsschool voor den Generalen staf met eene pennestreek ophieven? Te warm om te studeeren! Wat doen dan de Indische officieren, die den krijgsschoolcursus achter den rug hebben? Niet meer studeeren Indien zoodanige stelling in den boezem van het Departement van Oorlog verkondigd wordt, is het met het prestige van den Indischen Generalen staf gedaan. Heeft die staf ooit prestige gehadUit alles blijkt, dat men, zelfs in den boezem van hot legerbestuurdaarop niet gesteld is. Laat ons dat warmte argument algemeener beschouwen. Kan dat het middel zijn om den Indischen officier wien ook die werken ivilhet vertrou wen te geven, dat zijn arbeid geivaardeerd zal worden? Of wordt daardoor

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 131