5 kleine éxpeditiën van buiteulandsche mogendheden. De plaats dier versterkingen was geheel afhankelijk van de plaats der factorijenen dus natuurlijk meestal aan de kusten, bij riviermonden en havens gelegen. Zoo ontstonden de forten in de Moluksohe eilandenbestemd om de specerijpakhuizen te beschermen. Met een soortgelijk doel werd het kasteel te Batavia opgerichtdit moest dienen tot beveiliging van de hoofdstapelplaats aldaar. Lang zamerhand werden om dat kasteel woningen van bewindhebbers en ambtenaren der Compagnie en van kooplieden gebouwddeze werden omgeven door een gebastioneerden muur met gracht. Later breidde de stad zich ook buiten dézen ringmuur uit en werden aan de landzijde een aantal kleine fortjes aangelegd. Ter betere verdediging van de magazijnen tegen strooptochten van Europeesche kapers werden batterijen opgeworpen aan de zeezijde, bij de uitwatering der voor naamste rivieren. Door den wil van Coen was Batavia het middelpunt van den handelde hoofdstapelplaats der producten en de zetel van den Gouverneur-Generaal geworden. Het ligt dus in den aard der zaakdat men op die plaats ook de hoofdmacht der troepen concen treerde en er de voornaamste versterkingen bouwde; tijdens de O. I. Compagnie, toon wij nog weinig rechtstreeksch gezag in de binnen landen konden uitoefenen, was Batavia, zeker veel meer dan thans, het symbool van het gezag. De stad Samarang werdoven als Bataviaomgeven door een de fensieven ringmuur met gracht, hier en daar-voorzien van bastions. Waarschijnlijk had men daar, in de vorige eeuw, ook eene groote kustbatterij op den westelijken oever aan de monding der Samarang- sclie rivier. In den omtrek van Soerabaja schijnt men, ter bescherming van de reede en van de scheepstimmerwerven, aangelegd te hebben een weinig beduidend fortje te Grisseeeenige strandbatterijen te Soera baja zelf en op den daartegenover liggenden wal van Macloera'A> Sembilangan, het fort Kalimaas, aan de oostzijde van het havenhoofd te Soerabaja, en eene kleine batterij ten westen van dat hoofd en meer achterwaarts daarvan geplaatst. Zooals voldoende bekend is, geraakte de O. I. Compagnie in de 2e helft der 18e eeuw in verval; de oude veerkracht der Nederlan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 13