133 Ten gevolge van den eigenaardigen vorm van Javazal eene le germacht, die dit eiland moet verdedigen, zich in Midden Java moeten opstellen. Niet alleen toch dekt zij daardoor de belangrijk ste gewesten van het eiland, waaronder de Vorstenlandenmaar dwingt zij tevens den vijand, om zijne macht te verdeelen, wanneer hijzonder Midden Java aan te vallen, zich van het overige gedeelte van het eiland zou willen meester maken. Eene opstelling van het leger in West- of Oost Java is dan ook in geen geval te verdedi gen. Concentreert men toch het hoofdleger in West- of Oost Java, dan kan de vijand zich met zijne- geheele macht van het overige grootste en voornaamste gedeelte van het eiland meester makenzich daar in den waren zin van het woord vestigen, het bestuur naar zijn wil regelen, en zich meester van het eiland verklaren. De verdediger, aan een der uiteinden van het eiland opgesteld, en daardoor slechts meester van de omliggende, minder belangrijke gewesten, zal dan, voor dat nog een enkel gevecht heeft plaats ge had in een toestand geplaatst zijndie veel ongunstiger isdan die van den vijandvooral daar deze meester zal zijn ter zee. Het be zit nu van het grootste en belangrijkste deel van het eiland zou een vijand bij het sluiten van den vrede in Europa reeds belangrijke voordeelen geven, terwijl het, zonder dat, hem toch zeker de mo gelijkheid zou verschaffen, gerust den tijd af te wachten, dat wij, den onhoudbaren toestand moede, in figuurlijken zin en in werke lijkheid uit den hoek zouden komen, om den vijand op te zoeken, die daarbij dan de voordeelen zou genieten, die het tot verdediging zoo goed geschikte bergland van Midden Java aanbiedt. De con centratie van de hoofdmacht van het leger in Midden Java is dus een vereischte voor eene goede verdediging van het eiland Jam. Hieruit volgt onmiddellijkdat ook de zetel van bestuur in Midden Java gevestigden de plaatswaar die zetel wordt opgerichttevens de hoofdplaats van het eiland moet wezen. Daardoor zal dan Midden Java, nu reeds het belangrijkste gedeelte van het eiland, in den waren zin van het woord de hartader van geheel Insulinde worden, en in vergelijking daarmede het bezit van Oost- of West Java van zooveel minder gewicht wezen, dat de verovering van Midden Java onvermijdelijk noodig is, om aanspraken op het bezit van het eiland te

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 141