146 "Wat de rivieren in Midden Java betreft, kunnen wij vooropstel len, dat de eigenaardige vorm van liet eiland, in verband met de richting der bergketenen, ten gevolge heeft, dat er geene enkele rivier gevonden wordt, die eene groote uitgestrektheid heeft, de schatting van een aanzienlijk stroomgebied ontvangten bevaarbaar is voor grooter vaartuigen dan prauwen. Eenige rivieren van middel bare grootte komen echter vooren nevens deze een ontelbaar aantal kleinere rivieren en bekendie in den oostmoeson echter voor een groot gedeelte opdrogen. De in Midden Java voorkomende rivieren van middelbare grootte zijn: de Tji Tandoewidie op den Tjoikro Boewono ontspringt, en eigenlijk tot West Java behoort, maar van het puntwaar Tjirebonde Preanger regentschappen en Banjoemds samenkomende grens van laatstgenoemde afdeelingen dus ook van Midden Java besproeit Deze rivier is over bijna hare geheele lengte voor prauwen bevaarbaar. De Serajoeontspringt aan de zui delijke helling van den Goenoeng Prahoe, stroomt door den dalgrond die gevormd wordt daarwaar de hellingen van de bergketen Prahoe Sindoro en van het Diënggebergte samenkomen, en loopt daarbij in algemeen zuidelijke richting langs Wonosobo tot dicht bij Leksono waar zij de Begalo opneemt, en den voet van het Zuid Serajoege- bergte bereikt. Haren loop in algemeen westelijke richting voort zettende scheidt zij verder laatstgenoemd gebergte van het hoogland van Batoerdoorsnijdt daarna het diepland van Bandjar Negara en vervolgt verder haren loop langs den noordelijken voet van het Zuid Serajoegebergte tot Patikradjaop dien weg schatting ontvan gende van alle beken en riviertjesdie van de zuidelijke hellingen van de centraalketen en van de noordelijke hellingen van het Zuid Serajoe gebergte afstroomen. Bij Patikradja doorbreekt zij in de richting zuidwest ten zuiden het Serajoegebergte, en doorsnijdt daarna de zuidelijke vlakte van Banjoemdsom zich niet ver van Adiredjo in de Schildpaddenbaai te storten. De Serajoe is tot ongeveer 30 palen opwaarts bevaarbaar. Daar echter de branding voor de mon ding de vaartuigen verhindert, de kali in en uit te varen, zoo is een kanaal de Kali Oso gegraven, dat de rivier met de reede van Tjilatjap verbindt. De Bogowontodie aan de zuidwestelijke helling van den Soembing

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 154