- 14? - ontspringt, het Zuid Serajoegebergte scheidt van den voet van het neptunisch gebergte, dat zich van den Soembing naar het zuiden uitstrekt, en daarna den voet van het Keiier gebergte bepaalt, ver- eenigt zich op 1800 M. van de kust met de Kali Lerangdie het water afvoert, dat van de zuidelijke helling van het Zuid Se rajoegebergte afstroomten die bovendien de Eaioah Wawar gedeel telijk van haar water ontlast. Na de vereeniging stroomen deze rivieren onder den naam van Kali Lerang verder naar den Indischen Oceaan. De Progo, ontspringt in het hol Djombret aan de noordoostelijke helling van den Sindorobesproeit eerst den zuidelijken voet van de bergketen, die zich tusschen den Goenoeng Prahoe en den Oe- ngaran uitstrektstroomt daarna langs de oostzijde van het Dj amboe gebergte en scheidt verder den voet van den Soembing van den terreinrug," die in het midden van het zuidelijk gedeelte van Kadoe zich uitstrekt tusschen Progo en Kilo, eene zijrivier, die haar wa ter niet ver van de zuidgrens der residentie in de Progo stort. Na de vereeniging stroomt de Progo verder langs den oostelijken voet van het gebergte, dat zich tusschen DjoJcdjakarta en Kadoe uitstrekt, en stort zich daarna, den duinrug doorbrekende, door eene nauwe monding in de Indische zee, zonder eerst, zooals de meeste rivieren aan de zuidkust, een eind weegs evenwijdig aan het strand voort te loopen. De Progo en de Kilo hebben zich eene diepe kloof als bedding uitgespoeld, waarin deze rivieren bruisend voortstroomen over de rolsteenen, die hare bedding op onderscheidene punten op vullen, en die daardoor zoovele ondiepe plaatsen doen ontstaan, dat de prauwvaart er geheel door belet wordt. De breedte der Progo is: ten noorden van Krangan 60, bij Magelang 40, bij Pahingan 40, bij Bandjaran 63, bij Wonorodjonoordwaarts Nangoelan 110 en bij Brosot 400 M. De diepte van de kloof der Progo bedraagt: ten noorden van Krangan 20, bij Magelang 30 tot 40, bij Ban djaran 18, bij Bodjong 20 en bij Wonorodjo 10 tot 15 M., terwijl bij Brosot de rivier slechts 2 M. en verder zuidwaarts nog minder diep is ingesneden. De kloof der Kilo is bij Magelang 20 M. diep en 35 M. breed. Ook de rivieren en beekjes, die hun wa ter aan de Progo en Kilo toevoeren, zijn diep ingesneden. Yooral

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 155