143 is dit liet geval met diewelke van de Merapi afstroomenwaarvan verscheidene hunne bedding gevormd hebben in kloven, welke die van de Progo in breedte en diepte evenaren en zelfs overtreffen. De riviertjes, die van de bergketen afstroomen, welke zich tus- schen den Slamat en den Prahoe uitstrekt, hebben allen een be perkten loop, daar zij bij bet doorsnijden van de vlakte ten noorden van die keten zich zoo spoedig mogelijk naar zee spoeden. Eerst aan de westelijke grens van de residentie Samarang treft men dan ook eene rivier aan van eenig aanbelang, n. 1. de Tangoel angin. Deze rivier ontspringt onder den naam van Kali Sevang op de noordelijke belling van den Merbaboebreekt in noordoos telijke richting door het kalkgebergtedat Soerakarta aan de noordzijde bepaalten stroomt in noordelijke richting door de alluviaalvlakte ten zuiden van- het Moeriagebergtetot zij op de grens van Djapara zich vereenigt met de Kali Loeseh, die uit het oosten komt en op het gebergte van Blora ontspringt. Uit de vereeniging dezer rivieren ontstaat de Tangoel angindie noordwestwaarts voortstroomtde grensscheiding vormt tusschen Samarang en Djapara en zich in de Javazee ontlast. De Tangoel angin is tot 43 palen landwaarts in bevaarbaar. De Bengawan of Solorivierde grootste rivier van Javaontspringt in het Zuidergebergtedoorsnijdt de vlakte, die ten zuiden van Wo- nogiri door dit gebergte ingesloten wordt, en breekt vervolgens bij laatstgenoemde plaats door het Zuidergebergte heenom zich daarna in algemeen noordelijke richting naar Soerakarta te wenden. Bij Soerakarta wordt zij door het naar het zuiden vooruitspringend ge deelte van het noordelijk grensgebergte gedwongen, langs den voet van dit gebergte, eerst in noordelijke, daarna in noordoostelijke, en eindelijk in oostelijke richting voort te gaan. De rivier scheidt ver volgens de vlakte, die zich aan den noordelijken voet van den La- ivoe uitstrekt van genoemd kalkgebregteen verlaat daarbij de residentie Soerakarta om Madioen te betredenen in dezelfde richting tot 'Ma^jom voort te gaan. Bij deze plaats ontvangt zij de schatting van de Kali Gentoeng of rivier van Madioendie het water afvoert, dat van de bergen vloeitdie de vlakte van Madioen omgeven. Door den grooten toevoer van waterdien de Solorivier bij Ngawi uit het

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 156