151 Tjirebon over Teg alPékalonganSamarangRembang en Toekan loopt, eene uitmuntende verbinding. Yan Koedoes en Puii/i gaan van dezen weg goede wegen langs de west-en oostkust der resi dentie Djapara uit. Langs de zuidkust van Brosot tot Tjilatjap voert verder nog een weg, die alleen afgebroken wordt door liet Karang Bolongge- bergteen door eene menigte binnenwegen met het strand verbonden is. Oostwaarts van de Kali Oepak voeren van de baaien Patjitan en Pangoel de volgende moeilijke bergwegen naar het binnenland: 1° die van Patjitan naar Solo; 2° die van Patjitan naar Madioen 3° die van Pangoel naar Madioen. Bij het beschrijven van het wegennet in Midden Java hebben wij alleen de meest belangrijke wegen opgenoemd. Naast deze vindt men nog een ontelbaar aantal kleinere wegen en bergpaden, zoodat Java, wat zijn wegennet aangaat, vooral in den oostmoeson, zeker niet bij andere berglanden achterstaat. De Verbinding van Solo en Madioen met Samarang en Rembang laat echter veel te wenschen over, eene omstandigheid, die bepaald in het belang der verdediging is. Wanneer wij nu het voorgaande in het kort samenvatten, dan zien wij, dat de in het centrum van Java gelegen residentie Kadoedie bijna geheel door gebergten omringd is, een door de natuur versterkt ge west vormtvan waar in alle richtingen goede wegen uitgaandat langs de geheele noordkust bruikbare landingspunten gevonden worden; dat de wegen, die westwaarts van Kadoe de centraalketen over schrijden, naar de vallei der Serajoe voeren, waar den vijand slechts ter keuze overblijftzich naar Tjilatjap of naar Kadoe te wenden dat het eerste bruikbare accesdat oostwaarts van den grooten weg SamarangBawenSoerakarta van de kust naar het binnenland voert, de weg is, die van Rembang of Toeban naar Ngawi voeit, een wegwaarin eenige lastige rivierovergangen voorkomenen die, voor zoover hij het Rembangsclie grensgebergte doorsnijdt, nog veel bezwaren oplevert; dat langs de zuidkust van Midden Java slechts landingspunten gevonden worden te PangoelPatjitanTjilatjap en

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 159