153 voet aan wal te zetten, een van die twee plaatsen voorloopig als basis te kiezen, over land naar Samarant] op te rukken, die plaats te veroveren, en als nieuwe basis in te richten. Naar onze meening zou men daarom de volgende maatregelen ter verdediging van Midden Java moeten nemen: a. het stellen van observatieposten op de bruikbare landingspunten langs de kust, ten einde tijdig onderricht te zijn van eene landing des vijands, waar deze ook voet aan wal moge zetten; b. het voorbereiden eener krachtige verdediging van de moerasachtige kuststrook bij Samarangwaartoe echter zoo weinig mogelijk troepen van het eigenlijke leger moeten bestemd worden c. het nemen van de noodige maatregelen, om den vijand het op rukken naar het binnenland zoo bezwaarlijk mogelijk te maken; d. het inrichten van eene versterkte oorlogshaven te Tjilatjapdie de noodige bezetting moet ontvangen, om in staat te zijn, zich ge durende geruimen tijd zonder hulp van de hoofdmacht van het leger te verdedigen; e. het samentrekken van die hoofdmacht in Kadoeten einde daar of van daaruit de verdediging te voeren. Hoe men de strandverdediging van Samarang en de verdedigings werken bij Tjilatjap inrichten, en welke stellingen men bij de verdediging van Kadoe bezetten moet, zijn vraagstukken, die voor een groot deel niet met behulp van de vermelde gegevens beant woord kunnen wmrden, doch op het terrein zelf moeten worden opgelost. Het beantwoorden dier vragen is echter niet noodig, om een vol doend duidelijk denkbeeld te geven van den werkkring der Cavalerie, die niet bestaat in het deelnemen aan den eigenlijken strijd, maar in het doen der zoo noodige verkenningen, welke den bevelhebber die gegevens moeten verschaffen, welke hem tot het nemen van doel treffende maatrégelen onontbeerlijk zijn. Ook treden wij niet in beschouwing over de sterkte der troepen, die op de verschillende punten van het operatietooneel zullen optre den. Bij het ontwerpen van het verdedigingsplan stelden wij echter voorop, dat ons leger zwak is, en bepaalden in overeenstemming daarmede de maatregelen ter verdediging. Dit nu is, gelooven wij, voor het beoogde doel voldoende, daar, wanneer eenmaal een zoo

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 161