154 eenvoudig mogelijk plan van verdediging ontworpen is, de taak der Cavalerie niet verandert met de sterkte van het legermaar alleen liet gewicht dier taak toeneemtnaarmate dat leger zwakker is. Den omvang van die taak willen wij nu bespreken. Evenals bij bet behandelen der verdediging in West- en Oost Javazul len wij hierbij aannemen, dat de dienst van ordonnansen, bij de observatie posten langs de kust, waargenomen wordt door bereden schutters of vrijwilligers. Die diensten zullen onze schutters bij eene goede voorbereiding in vredestijd nog het best kunnen vervullen, en zullen zij moeten verrichten, wanneer men de tegenwoordige for matie van het regiment Cavalerie niet wenscht uit te breiden. Wordt een deel der op te richten korpsen politieagenten, zooals het „Koloniaal verslag" over 1878 vermeldt, hereden gemaakt, dan zou, daar het aantal hereden schutters waarschijnlijk onvoldoende zal zijn, om het noodige aantal ordonnansen te leveren voor de over groote afstanden verspreide observatieposten, misschien een gedeelte dier agenten voor de ordonnansendienst gebruikt kunnen worden. Wel zal in tijd van oorlognog meer dan in tijd van vrede, de hulp der politieagenten noodig zijn tot het bewaren der rust en veiligheid in de residentie, waar zij te huis behoorenwel zullen die politieagen ten, zonder eenige voorbereiding, minder geschikt wezen voor de nog vrij belangrijke dienst, die van de zoo geïsoleerde observatieposten moet ge vorderd worden, maar bij de reeds geringe sterkte der bestaande Cavalerie, aan wie in de eerste plaats de verkenningsdienst in de onmiddellijke nabij heid van het leger moet opgedragen worden, blijft er geene andere keuze over, wanneer ook geen voldoend aantal geoefende schutters voorhanden is. De eerste- taak, die de Cavalerie in Midden Java zal ten deel vallen, is: optreden bij de strandverdediging te Samarang. Die taak is dezelfde, die de Cavalerie te Batavia en*Soerabaja moet ver vullen, en reeds vroeger door ons besproken werd. Evenals daar, zal dan ook te Samarang bij de strandverdediging minstens één eskadron moeten optreden. Is het den vijand gelukt, zich van Samarang meester te maken, dan zal zijn eerste streven moeten zijn, deze plaats tot eene versterkte basis in te richten. Yan daaruit zal hij dan zijne operatiën moeten

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 162