155 beginnen. Twee goed bruikbare wegen staan hem daarbij ter dienste, n. 1. de weg Samarang Bawenen de weg Samarang Bodja Bedjen- Tjandirototerwijl de weg Bodja Soemowono Kaloran een zeer moeilijke bergweg (zie Junghuhnen daardoor voor den marsch van groote troepenafdeelingen minder geschikt is. Welk operatieplan de vijand nu moge volgenof hij langs beide of langs één der eerstgenoemde wegen oprukt, en in het eerste ge val zijn leger in gelijke of ongelijke deelen splitst, steeds zal de verdediger geheel op de hoogte moeten zijn van de operatiën des aanvallers. Dit laatste nu is alleen mogelijk, wanneer de verdediger kan beschikken over een goed korps Cavalerie, dat volkomen te huis is op het terrein, waarop het moet ageeren, en genoegzaam vertrouwd is met de taal van het land, om ook van de bewoners inlichtingen en hulp te verkrijgen. Bij voorkeur in de flank en zelfs in den rug van den vijand op tredende, zal zulk eene Cavalerie, van binnenwegen gebruik ma kende, in staat zijn, hare verkenningen naar eisch te volbrengen. Wij achten het overbodig, zelfs tegenover niet-militaken, hier nog aan te toonen, dat ook in bergterrein, de Cavalerie voor die ver- kenningsdienst geschikt, of beter, dat alleen zij daartoe bruikbaar is. De oorlogen, in 1866 en 1870 in Europa gevoerd, hebben ook hen daarvan overtuigd. Die oorlogen toch zijn in honderden ge schriften beschreven, en de taak, die daarbij de Cavalerie vervulde of had moeten vervullen, is daarin geenszins stiefmoederlijk behan deld, terwijl zelfs zij, die er tegen opzagen, andere lectuur ter hand te nemen dan de dagbladen, in 1870 de Pruisische Ulanen bij hunne verkenningen in het gebergte hebben kunnen volgen. Noodiger achten wij het dan ook hen, die Java nooit bezochten, met een enkel woord te wijzen op de gesteldheid der Indische terrei nen, waarvan hier sprake is. Nog velen in Nederland roepen zich, bij de. woorden Indische terreinen" en „tropische plantengroei", land streken voor den geest, waar oorspronkelijke wouden, zooals Cha teaubriand die in zijn Atala schildert, slechts afgewisseld worden door sawahvlakten, waarin smalle galangans de eenige verbindingen uitmaken tusschen verspreid liggende dessa's. Zij nu zouden op grond van de onbegaanbaarheid van zulke terreinen vermeenen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 163