158 troepen te Samarang is ingedeeld, moeten gedurende den öpmarsch van den vijand het acces Bodja Soemowono Kaloran verkennen, en gedeeltelijk beschikbaar zijn, om met het hoofdleger in de richting van Bedjen te ageeren, wanneer langs die zijde de hoofdmacht des vijands oprukt. Slechts een klein gedeelte dier twee eskadrons zou dus gebezigd kunnen worden ter verkenning van de streek oostwaarts van den weg Samarang Bawen, en dit gedeelte daarbij altijd voor oogen moeten houden, dat, wanneer het afgesneden wordt of groote verliezen lijdt, de verkenning der accessen naar Kadoe niet meer naar eisch zal kunnen geschieden. Het acces over BodjaBedjen en Tjandiroto zal van den eersten oogenblik verkend, en daartoe eene afzonderlijke troepenafdeeling bestemd moeten worden, daar dit acces op een grooten afstand van den weg Samarang Bawen gelegen en door den Oengaran daarvan gescheiden is. Yoor die verkenning zal men aan Cavalerie minstens één eskadron moeten bestemmen, en aan dat eskadron tevens de observatie moeten opdragen van de weinige bergpaden, die tusschen de wegen Bedjen Tjandiroto en Soemowono Kaloran het gebergte doorsnijden, paden, die den verdediger uitmuntend te stade zullen komen, wanneer bij uitzondering eene overmachtige Cavalerie de verkenning op en in de onmiddellijke nabijheid van het hoofdacces belet. Yoor de verkenningsdienst zijn dus minstens benoodigd vier eskadronswaarvan één bij de troepen te Samarang wordt ingedeeld één met de, verkenningsdienst op het acces Bodja Tjandiroto is be last en twee bestemd zijnom die dienst waar te nemen op de acces sen naar Kadoetegenover de vijandelijke macht, die van Samarang over Bawen voorwaarts rukt. Wanneer wij hierbij nog voegen een half eskadron, voor het hoofdkwartier van den bevelhebber van het legerdan verkrijgen wij voor de in Midden Java benoodigde Cava lerie een aantal van 4j- eskadron, waarbij dan op geen enkelen man reserve gerekend is. De Cavalerie van het Nederlandsch-Indische leger is op dit oogenblik in het geheel 6 eskadrons sterk. Twee van deze eska drons moeten optreden te Batavia en Soerabajaterwijl bo vendien twee pelotons, die als lijfwachten bij de vorsten van

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 166