159 Soerakarta en Djokjakarta dienst doen, niet voor de velddienst be schikbaar zijn. Met alleen toch zou het onstaatkundig' zijn, de zoo op eerbewijs gestelde vorsten hunne lijfwachten te ontnemen, maar bovendien zijn die pelotons voor het grootste deel samengesteld uit manschappen, die voor de velddienst ongeschikt zijn. Yoor Midden Java zijn dim slechts 3j- eskadron beschikbaar, dat is één eskadron minder dan het minimumhetgeen wij noodig achten. In geval van oorlog zou men dus bij de tegenwoordige sterkte der Cavalerie genoodzaakt zijn, hier en daar nog een peloton minder in te deelen dan door ons aangegeven werd. Zoo zou men voor de dienst bij het hoofdkwartier slechts één pelotonvoor de verkennings- dienst op het acces Samarang Bodja Tjandiroto 3 pelotons en voor die dienst van uit Kadoe over Salatiga 2 pelotons kunnen bestemmen waardoor dan voor Samarang en voor het acces Magelang Pingit Ambarawa één eskadron beschikbaar blijft. De indeeling der Cava lerie wordt dan één eskadron bij de troepen te Samarangen twee en een half eskadron bij het leger in Kadoe. Kiest de vijand zich eene andere basis dan Samarangen over- schrijdt hij het centraal gebergte westwaarts van Kadoezoo kunnen de te Samarang opgestelde troepenmacht en de hulptroepen 's vijands flank bedreigenen de hoofdmacht van het eigenlijke leger aan de oost grens van Kadoe worden samengetrokkenom van daaruit eerst den vijand te verkennen, en later de verdediging te voeren. De 2|- eskadron Cavalerie kunnen dan ter verkenning over de wegen van Djombret over Diëng en Batoer en van Parakan over Wonosobo en Bandjar Negara beschikken, en voor het geval de vijand op Kadoe aanrukt, bovendien nog over den bergweg, die van Magelang over Kali Anggrek naar Sapoeran en Wonosobo voert. Marcheert de vijand op Tjilatjap aan, dan vindt de Cavalerie in het verkennen van den vijand langs de wegen, die van Wonosobo over Banjoemdsen van Poerworedjo over Keboemen naar Tjilatjap voeren, een ruimen werkkring, die bij hare geringe sterkte eer te zwaar dan te licht zal wegen. Rukt de vijand oostwaarts van Samarang het binnenland in, zoo kunnen de te Samarang opgestelde troepen en de hulptroepen weer tegen de flank en in den rug van den vijand ageerenterwijl de

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 167