163 tielijn westwaarts van Ambarawa kiest, voldoet de dalvlakte van dien naam dan ook in geen enkel opzicht aan de eischen, waaraan eene centraalstelling in het binnenland van Midden Java moet beant woorden, zoodat daarin reeds de veroordeeling der centraalstelling in de dalvlakte van Ambarawa opgesloten ligt. Die veroordeeling kan met te meer recht uitgesproken worden, wanneer wij nagaan, dat voor geen enkel geval eene opstelling bij Ambarawa de voorkeur verdient. Hukt de vijand toch oostwaarts van Ambarawa het eiland binnen, dan is eene opstelling in Kadoe evenzeer te verkiezen. Wil men namelijk den vijand offensief te ge- moet treden, dan kan dit even goed van daaruit als van uit de vlakte van Ambarawa geschieden, terwijl wanneer men den vijand in eene goede stelling wil afwachten, eene verdediging der grenzen van Kadoe zich daartoe het beste eigent. Alleen de weg Bawen Solo wordt van uit de dalvlakte van Ambarawa meer van nabij beheerscht, maar naar onze meening zon der eenig voordeel van aanbelang. Het beheerschen van dien weg heeft toch alleen ten doel, den vijand te beletten naar Solo op te rukken. W auneer nu het in Kadoe opgestelde leger de voorhoede naar de grens van het Dj amboegebergte vooruitschuift, belet het van daar, even goed als van uit Ambarawadat de vijandelijke hoofdmacht in de richting van Solo marcheert. Graat deze toch daartoe over, dan zal zij elk oogenblik kunnen verwachten, dat ons leger in haar rug optreedt, en zij, van hare basis afgesneden, onder de ongunstigste omstandigheden moet slag leveren. Den vijand beletten, dat hij kleine afdeelingen in de richting van Solo afzendt, kan ons leger evenmin, wanneer het bij Ambarawa als wanneer het in Kadoe heeft stelling genomen. Oostwaarts toch van den weg Bawen Salatiga Solo schenken nog verscheidene binnenwegen, waaronder ook de kunstweg halte Bringin Salatiga aan troepenafdeelingen des vijands gelegenheid, in de richting van Solo te marcheeren. Uit een strategisch oogpunt kan eene opstelling in de dalvlakte van Ambarawa dan ook onmogelijk goed genoemd worden. Was het nu mogelijk, bij Ambaraiva eene buitengewoon sterke stelling in te nemen, die met weinig troepen verdedigd kon

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 171