164 worden, en waarin men niet voor omtrekking behoefde te vreezen, dan zou nog uit een tactisch oogpunt eene stelling bij Ambarawa de voorkeur verdienen, wanneer de vijand met zijne geheele macht van Samarang naar Magelang oprukte. Maar ook dit is het geval niet. De vesting Willem I, omringd door domineerende hoogten, heeft sedert de invoering van het getrokken geschut, hare waarde als verdedigingswerk verloren. Yolgens den Heer X heeft zij dan ook in latere plannen slechts de bestemming, om als steunpunt eener slaglinie te dienen, en dus eene rol te vervullen, waarvoor eene eenvou dige schans even goed, ja beter, geschikt zou zijn. Wel wordt zij door genoemden schrijver tevens eene depótplaats genoemd, maar als een gevolg van hare ligging op den vleugel van de eerste stelling, waarin wij den vijand een krachtigen weêrstand willen bie den, is zij daartoe minder geschikt. De stelling nu, waarvan de vesting Willem I het rechter steun punt kan uitmaken, vindt men volgens dien schrijver achter de Bali Pandjang, en zal zich voorzeker wel moeten uitstrekken tot aan het Leeuwenbergje. In die stelling dus zal ons leger den vijand slag moeten leveren. Die stelling is, wanneer wij den rechten af stand tusschen het Leeuwenbergje en Willem I in rekening bren gen 2000 M. lang. Gaan wij nu na, dat de rechtervleugel van die stelling gevormd wordt door eene vesting, die, door domineerende hoogten omgeven, opgevuld is met steenen gebouwen, welke 1 a 2 M. boven de borstwering uitstekendat die stelling aan de westzij de langs den weg Lemahbang Banjoe Koening - Djamboeen aan de oostzijde langs Tjandi Doekoe kan worden omgetrokken, en dat de terugtochtswegen verre van gemakkelijk zijn, dan achten wij ons gerechtigd tot de meening, dat die stelling geene buitengewoon groote waarde moet worden toegekend. Eene opstelling in de dalvlakte van Ambarawa is dan ook voor het geval, dat de vijand met zijne geheele macht langs den weg Sama rang Bawen oprukt, niet te verkiezen, en dit te minder, wijl van het oogenblik, dat men de overtuiging erlangt, dat Java in het binnen land moet verdedigd worden, het de voorkeur verdient, zoover van de kust stelling te nemen, als dit met het te bereiken doel voor oogen mogelijk is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 172