DE GRONDSLAGEN DER VERDEDIGING VAN JAVA. Vervolg en slot. Zie aflevering N° 1.) IY. De voorstellen van Generaal Von Gagern werden door den Mi nister J. C. Baud in 1848 bij'den Koning overgebracht. Het was, meenen wij, bij deze gelegenheid, dat Baud wees op de hoogst na- deelige gevolgen der te late verplaatsing van het Indisch bestuur naar het binnenland, wanneer een oorlog uitbarst. Die gevolgen waren gebleken in 1811, toen plotseling het gecentraliseerd gezag opgeheven, vernietigd, werd eu een geimproviseerd zelfbestuur der resi denten daarvoor in de plaats trad, zoodat reeds lang voor dat onze krijgsmacht totaal verslagen werd, allerwege een gevoel van onmacht en een voorgevoel van den aanstaanden val van ons gezag werd waar genomen. Wil men de definitieve verplaatsing niet, dan moet de ver plaatsing toch plaats hebben vóór dat de vijandelijke aanval ge schiedt, dus dadelijk, wanneer het moederland in een oorlog ge wikkeld wordt. Want, meende Baudwanneer zij samenvalt met den aanval, dan is de schijn van „vlucht" niet te vermijden en wordt ons gezag al dadelijk ernstig benadeeld. Door Koning Willem II werd alleen eene beschikking genomen ten aanzien van de door Von Gagern voorgestelde wijze van versterking van Batavia; dit plan werd goedgekeurd en naar Indië gezonden, maar toen gebleken was hoe kostbaar die versterking wezen zou. werd daarvan al spoedig afgezien. Door den dood van Von Gagern, spoedig gevolgd door dien des Konings, en door de politieke gebeur tenissen in Europableven de voorstellen van Baudop het rapport van Von Gagern gegrond, buiten verdere behandeling.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 174