167 In Indië dreven de politieke gebeurtenissen echter tot handelen, zonder dat 's Konings beslissingen werden gevraagd of afgewacht. De Gouverneur-Generaal Rochussen achtte het, zoodra die gebeurte nissen hier bekend werden, noodig, dat men zich voorbereidde op een mogelijken aanval, en wel in de eerste plaats te Batavia. Naar aanleiding daarvan, werden met spoed eenige maatregelen genomen, waaronder speciaal de verbetering van de strandbatterijen Antjol met Moeara AntjolWelkomstbatterijHet Loohet WaterkasteelMoeara Baroe en Moeara Angkeh). Verder werden uitvoerige voorstellen ge daan om den omtrek van Bataviain verband met inondatiën krachtig te verdedigen. Die voorstellen komen, meenen wij, in hoofdzaak overeen met hetgeen Kolonel De Vaynes van Brakell later in zijn boek over de verdediging van Ned.-Indie heeft aangegeven; zij wa ren gebaseerd op de veronderstelling, dat het hoofdbestuur zich tijdens den oorlog niet binnen Batavia zou laten opsluiten. Aan dit denkbeeld maakte de Gouverneur-Generaal, voor het oogenblik althans, plotseling een einde. Tegen het advies der mili taire autoriteiten, besliste deze, dat de verdediging van Batavia hoofdzaak wezen moest, en dat aan deze zoo noodig de verdediging van andere plaatsen moest worden opgeofferd. De Heer Rochussen nam deze beslissing op grond der overweging, dat de verplaatsing van den zetel des bestuurs naar Midden Java tot dus verre niet is uitgevoerd en ook wel nooit uitgevoerd zal worden; dat dientenge volge de stelling, dat de verdediging van Batavia bijzaak wezen zou, thans onjuist is, en dat, wanneer in de bestaande omstandig heden Batavia in handen eens vijands mocht vallen, het geheele be stuur gedesorganiseerd wordt, en zulks den indruk zal geven alsof reeds de geheele kolonie gevallen is; dit laatste zou onvermijdelijk een zwaren slag aan ons prestige toebrengen. In overeenstemming met deze denkbeelden werden de Algemeene Secretarie en de Di rectie der Cultures, sedert jaren te Buitenzorg gevestigd, naar Bata via overgebracht. Wij moeten de aandacht vestigen op de meening van den Gou verneur-Generaal Rochussendat onder de toen (en thans nog) be staande toestanden de val van Batavia het geheele bestuur zou des- organiseeren en onder de bevolking den indruk van onze totale ne-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 175