174 zon worden gerekend. De versterking (fort Generaal Tan den Bosch te Ngaivi is sinds lang beschouwd als geene waarde te bezitten tegen een Europeeschen vijand; zij is echter nog behouden. Feitelijk hebben wij dus op het oogenblik niet anders dan de vesting Willem I met de reduitstelling te Banjoe Biroede vesting zelve is voltooidmaar van alle werkendie noodig waren tot verhooging van het verdedigingsvermogen der stelling Willem I is nog niets tot stand gebracht. Yerder de kustbatterij te Tjilatjap, met de alleen als observatiepost nog bruikbare batterij Karang Bollong en de batterij Banjoe Njappabeide op Noesa Kembangande batterij tegenover- den landtong moet nog worden gebouwd. Eindelijk strandverdedigings- werken te Bataviate Samarang en (gedeeltelijk) te Soerabaja. Straat Madoera is nog geheel onverdedigd. Tjilatjap is onze eenige oorlogs haven. Men moet dus wel erkennendat onze versterkingen op Java reeds tot een minimum zijn teruggebracht; dit is geheel overeenkomstig de beginselen van verdedigingzooals die thans vrij algemeen als juist worden erkend. Maar nu is het ook noodig, dat de beide versterkte stellingen, die wij nog bezitteneen groot defensief vermogen erlangenen dat dus niet worde gedraald met de werken, die voor de goede verdediging der positie aan de Toentang nog noodig worden geacht, met de voltooiing der positie Tjilatjap en, indien zulks zonder buitensporige kosten mogelijk ismet de verdedigingswerken aan Straat Madoera. En bovenal is noodig de verplaatsing van den bestuurszetel, om dat deze thans is gevestigd op eene plaatsdie aan de eerste en meest onverwachte aanvallen is blootgesteld, en nooit zoodanig ver sterkt en verdedigd kan worden, dat de vijand haar niet kan bezetten of afsnijden. Eene verplaatsing in oorlogstijd is zeer af te raden omdat zijwelke voorbereidingen men ook treflfeverwarring zal stichten en wellicht te laat komt; en onrdat in een aangevallen land van de werking eens bestuurs, dat bij de nadering van den vijand de wijk moet nemen, weinig kracht te verwachten is. Om eene krachtige werking der Regeeringzooals die in oorlogstijd vooral noodig is naar alle zijden te verzekerenmoet de zetel des bestuurs eene

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 182