- i 79 waarom de militaire autoriteiten die verplaatsing steeds als bepaald noodzakelijk voor Java's verdediging' liebben beschouwd. liet zal dus wel onnoodig zijn, die motieven hier te herhalen. Iiooren wij thans, welke de „vele krijgskundige bedenkingen tegen de verplaat- sing" om met den Heer De Waal te spreken door den Heer Weitzel worden ingebracht. Deze gelooft niet, dat hoofdsteden worden gesticht; in't algemeen „vormen en ontwikkelen zij zich als zoodanig, dewijl door een sa menloop van te voren niet te berekenen omstandigheden aan al de voorwaarden tot die vorming en ontwikkeling wordt voldaan. Be helst deze stelling waarheid, dan ligt alleen in het feit, dat Batavia de hoofdstad is van Ned.-Indiëook het bewijs opgesloten, dat zij recht heeft dit te zijn, en dat geene andere plaats in voldoende guns tige omstandigheden verkeert om haar als zoodanig te vervangen." Zoodanige redeneering kan alleen gehouden worden, meenen wij, met volkomen miskenning der lessen van de geschiedenis. Het spreekt wel van zelf, dat Coen, die nergens meester was in het binnenland, den zetel der Regeering aan het strand moest vestigenmaar daar mede is volstrekt niet gezegd, dat wij ons, onder geheel veranderde omstandigheden, aan de traditie van Coen moeten houden. Juist zoodra wij, na 1830, meester waren van geheel Javaen onze vloot niet meer als in vroegere eeuwen in staat was om vijandelijke aan vallen op de koloniën af te weren, zag Van den Bosch in, dat met die traditie moest worden gebroken, -en dat de Regeering nu in het binnenland t huis behoorde. Bataviazegt de heer IVeitzel, is de eerste Indische haven, die door schepen, uit Europa komendekan worden bereikt Als dit argument eenige waarde had, zou de hoofdplaats thans moeten liggen in Atjehof minstens te Padang. Niemand zal daaraan echter denken. Batavia, lezen wij verder, ligt „in het centrum onzer Indische bezittingen; „niet als men dat centrum bepaalt op wiskunstige wijze, maar wel als men let op de meerdere of mindere belangrijkheid der eilanden buiten Javadoor ons bezet." Indien de hoofdplaats in het centrum moet liggen, dan ligt zij voor Java zelf zeker nergens slechter dan te Bataviavoor de buitenbezittingen, die slechts enkele malen per maand met Java gemeenschap hebben, komt het er waarlijk niet veel op

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 187