180 aan, vall welk punt van Java de bevelen en beslissingen konien. Dat Bataviazooals de Heer Weitzel zegt, de eerste plaats inneemt onder de Ned.-Indische koopsteden, doet o. i. al zeer weinig af tot de waarde der plaats als bestuurszetelde particuliere eigendommen staan onder de bescherming van het volkenrecht. Batavia heet al verder „de eenige stad in IndiSdie in vaste en directe stoomgemeen- schap is, zoowel met Britsch-Indië als met al de punten van onzen Archipel, die door geregelden en periodieken stoomvaart met Java zijn verbonden. Brieven en berichten uit Europauit de Britsche bezit tingen in Indië en uit een goed deel der onze, worden daar het eerst ontvangen." Dit bezwaar, ook reeds door Van der Wijck opgenoemd, maar niet overwegend geacht, wordt al zeer geringwanneer over geheel Java eene spoorwegcommunicatie zal bestaan, zoo,.ls wel stellig het geval zal zijn, voor dat de bestuurszetel verplaatst is. Voor zooveel de koloniën zeiven betreft, merken wij trouwens op, dat, be halve Sumatra en de aangrenzende eilanden, alle buitenbezittingen dichter bij Samarang dan bij Batavia liggen. Van Bandjermasin Celehesde MoluhkenTimor, enz., komen alle „brieven en berichten" thans over Soerabaja naar Batavia. Batavia is voorts, volgens den Heer Weitzel, de plaats, waar de meeste ambtenaren en officieren af en toe eens komen, zoodat de Gouverneur-Generaal en andere hooge autoriteiten daar het best in de gelegenheid zijn, een groot aantal hunner ondergeschikten te zien, met hen te spreken, enz. Ja, er worden nu bij elke audiëntie soms 20 a 30 officieren en een evenredig aantal civiele ambtenaren, die tijdelijk te Batavia zijn of bevordering gemaakt hebben, aan den Gouverneur- Generaal voorgesteldmaar niemand zal beweren, dat 's lands belang daarmede bijzonder wordt gebaat. AVanneer de Gouverneur-Generaal dienstzaken wil bespreken met de eene of andere autoriteit, deze nader wil leeren kennen, enz., dan laat Z. Exc. ook thans die autoriteit naar Buitenzorg oproepen en laat Zij het niet van het toeval afhangen of die autoriteit soms, gedurende de eerste jaren, ook „eens voorbijkomt." „Vele der zaken, benoodigd voor het personeel en materieel dei- zee- en landmacht, voor het passieve defensiewezen, voor den water staat en de dienst der publieke werken worden nog altijd uit Europa ontboden. Door de reeds beschreven ligging van Batavia komen

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 188