- 181 al die zaken wanneer ze niet opzettelijk ter dienste van andere en bepaald aangewezen plaatsen zijn gevraagd daar als van zelf aan. Zij worden er ontscheept, opgeborgen en later, in verband met de behoefte, naar verschillende punten van ons uitgestrekt gebied ver zonden. Uitgebreide magazijnen en belangrijke werkplaatsen zijn dan ook te Batavia aanwezig, onverminderd de grootsche militaire inrich tingen, die te Soerabaja zijn tot stand gebracht." Deze laatste zin snede verzwakt de redeneering al reeds belangrijk, want inderdaad heeft Soerabaja veel belangrijker werkplaatsen (het maritiem etablis sement en den artillerie-constructiewinkel, om van de daar zeer ont wikkelde particuliere nijverheid niet te spreken) dan Batavia. De redeneering is ook overigens niet juist, want daar er in Nederland voor AtjehPadangSamarang en Soerabaja even goed scheepsgelegen heid te vinden is als voor Bataviakomen de goederen op deze plaats volstrekt niet „van zelf" aan, maar wordt jaarlijks behoorlijk opgegeven naar welke der genoemde vijf plaatsen de goederen verzonden moeten worden. Het is echter wel aanneembaardat Batavia thansdoor de na bijheid van de departementen van algemeen bestuurde grootste voor raden van landsgoederen heeft. Dit is echter uit een militair oogpunt stellig verkeerdwant ook 's lands voorraden behooren niet te liggen in eene onversterkte plaats, open en bloot voor den vijand. Wat zou men er in Nederland van zeggenals de militaire magazijnen gevestigd waren te Maastricht of Arnhem Met de verplaatsing van den bestuurszetel zou dit euvel voor zoover het bestaat zeker van zelf ophouden. Nog één door den Heer Weitzel opgesomd voordeel, verbonden aan de omstandigheid, dat het bestuur te Batavia bevestigd iste Batavia liggen mobiele troepen. Brengt de post of de telegraaf be richt, dat ergens troepen noodig zijndan kunnen zij dadelijk in be weging worden gesteld. Indien de Legerkommandant 's avonds ten elf ure bevel krijgt om troepen te laten marcheerendan kunnen zij den volgenden morgen ten zes ure worden ingescheept. Wij meenen, dat een telegram aan den militairen kommandant te Batavia juist dezelfde uitwerking zou hebben. „Maar" zegt de Heer Weitzel eindelijk „wat men ook elders

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 189